İnsanlar Neden Kel Kalır?

Kelliğin henüz bir tedavisi yok. Ancak, hedefe oldukça yakınız çünkü Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışmada, bilim insanları yaşlılığa bağlı kelliğin sebebini belirlediler. Tokyo Medical and ..
Görsel Telif:

Kelliğin henüz bir tedavisi yok. Ancak, hedefe oldukça yakınız çünkü Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışmada, bilim insanları yaşlılığa bağlı kelliğin sebebini belirlediler.

Tokyo Medical and Dental University’den araştırmacılar, 18 aylık (kıl kaybının başladığı -yaklaşık- yaş) fareler üzerinde deneyler geliştirdiler. Yapılan gözlemlerin ardından; hem kısa hem de görece az sayıda kıl folikülüne sahip farelerin; orijinal foliküllerinin bir şekilde değiştiği bulgusuna ulaşıldı. Aynı deneyi daha sorasında 55-70 yaşları arasındaki insanlarla tekrarlayan araştırmacılar cinsiyetten bağımsız bir şekilde farelerde elde edilen bulgularla aynı sonuçlara ulaştı.

Kök hücreler -herhangi bir hücre tipine değişim gösterebilme kapasitesindeki hücreler- saç foliküllerinde saç büyümesinden sorumludurlar.

Araştırma ekibi; yaşa bağlı DNA hasarının, saç folikülü kök hücresi bakımı için kritik önemdeki COL17A1 isimli bir kollajen proteinin bozulmasından kaynaklandığı bulgusuna eriştiler. COL17A1 eksikliğinden kaynaklı olarak daha fazla kök hücre kötüye gittikçe, saç folikülleri giderek büzülmeye ve epidermik keratonisitlere (üst derimizin %90’ını bu tip hücreler oluşturur) dönüşmeye başlıyor.

Ekip; COL17A1 seviyesinin korunmasının, saç köklerinin bu yaşlanmasının yavaşlamasına sebep olabildiği ve yaşa bağlı saç kaybını azalttığı sonucuna ulaştı. Öte yandan, belki daha da ilginç olanı; araştırma ekibi, saç foliküllerine dair elde ettikleri bu sonuçların diğer organlardaki yaşlanmayla ilgili araştırmalara bir model çalışma oluşturabileceğini umuyorlar.


Araştırma Referansı: Matsumura, Hiroyuki, Yasuaki Mohri, Nguyen Thanh Binh, Hironobu Morinaga, Makoto Fukuda, Mayumi Ito, Sotaro Kurata, Jan Hoeijmakers, and Emi K. Nishimura. “Hair follicle aging is driven by transepidermal elimination of stem cells via COL17A1 proteolysis.” Science 351, no. 6273 (2016): aad4395.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv