Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Senckenberg bilim insanları anatomik özellikleri bakımından modern insanların yemek alışkanlıklarını veya başka bir deyişle diyetlerini inceleme altına almış durumda. En son olarak Scientific Reports'da yayımlanan araştırmalarında, bahsi geçen araştırma ekibi, Homo sapiens türünün erken dönem üyelerinin diyetlerinin, Neandertallerin diyetlerine göre daha geniş bir menüye sahip olduğunu ve esnetilebilir olduğunu öne süren savların gerçekliği yansıtmadığını gösterme fırsatı buldu.

Tıpkı Neandertaller gibi, bizim türümüzün ilk dönem temsilcileri yani atalarımız da çoğunlukla mamut eti ve bitkiler ile beslenmekteydi. Araştırmacılar, ne yazık ki birçoğumuzun aklına gelecek olan şu soruya bir cevap bulma şansı yakalayamadı; acaba atalarımızın menüsünde balık var mıydı? Ne yazık ki halen bunu kesin olarak bilemiyoruz. Buna dayaranarak, uluslararası araştırma ekibi, Neandertallerin yok oluşunun büyük oranda direk bir kaynak yarışından kaynaklanıyor olabileceğini öne sürdü.

Homo sapiens türünün Avrupa'ya ulaşan ilk grupları, Kıta Avrupası'na yaklaşık 43.000 yıl önce ulaşmıştı. Burada kolonize olan ilk insan temsilcileri Neandertallerin buradaki yerini tam 3.000 yıl sonra artık tamamen almıştı.

Elbette, bu değişimin temelleri ve sebeplerini araştıran sayısız araştırmacı ve ekip ve bu insanların yayımladıkları çalışmalar mevcut. Bir hipoteze göre de, insanların çok daha geniş - içinde balık da bulunan- bir diyete sahip olmasından kaynaklı olarak hayatta kalma şanslarının daha yüksek olması ve zamanla Neandertallere üstünlük sağlamış olmalarından kaynaklandığı yönünde.

University of Tübingen, Senckenberg Center for Human Evolution and Palaeoenvironment (HEP) bünyesinde çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Hervé Bocherens ve yine Tübingen'den biyojeolog Dr. Dorothée Drucker bu hipotezin temeline inerek inceleme altına aldı. Uluslararası bir araştırma ekibi ile birlikte, bahsi geçen ilk Homo sapiens grubuna ait en eski bilinen kanıtların bulunduğu Ukrayna'daki Buran Kaya mağaralarından toplanan fosiller üzerinde bu insanların diyet alışkanlıklarını tespit etmeye çalışan araştırmacılar, yerel bir faunadan yola çıkarak bir takım tespit ve tetkiklerde bulundu.

Atalarımızın menülerini yeniden yazabilmek için, diyeter fosil kayıtlarında ciddi eksiklikler bulunsa da- araştırma ekibi , ilk Avrupalıların kemiklerindeki azot ve karbon izotoplarının yüzdesine ve de potansiyel olarak fosil bölgelerindeki av olma ihtimali olan hayvanların listesine baktı.

Tüm bunlara ek olarak, insan aminoasitlerindeki azot-15 içeriğine bakan araştırmacılar bu yolla hem azot oranını hem de bu azotun kökenini öğrenme şansı yakaladı. Araştırmacılara göre, çalışmanın sonuçları ilk modern insan gruplarında yüksek bir N15 proporsiyonu olduğuna işaret ediyor. Bocherens'e göre, tüm bunlara karşın; daha önceki varsayımlarımızın aksine bu azot miktarı balık değil, mamut tüketiminden kaynaklanıyor.

Yine de biraz şaşırtıcı da olsa, bilim insanları başka bir sonuç daha elde etti: İnsan diyetindeki bitki ve sebze miktarı Neandertaller ile karşılaştırılacak olursa çok daha fazla miktarda görünüyor ancak mamut eti, iki türünde temel et kaynağı olarak öne çıkıyor. (Bkz. İnsanlar Mamut Yedi)

Tüm bu sonuçlar dikkate alındığında, insanların Neandertallere sağladığı evrimsel üstünlük diyetten değil, tam tersine aynı şeyleri tüketiyor olmaktan doğan kaynak yarışından kaynaklanıyor olabilir.
Makale Referans: Dorothée G. Drucker, Yuichi I. Naito, Stéphane Péan, Sandrine Prat, Laurent Crépin, Yoshito Chikaraishi, Naohiko Ohkouchi, Simon Puaud, Martina Lázničková-Galetová, Marylène Patou-Mathis, Aleksandr Yanevich, Hervé Bocherens. Isotopic analyses suggest mammoth and plant in the diet of the oldest anatomically modern humans from far southeast Europe. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-07065-3
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir