İlk Britonlar Koyu Tenli ve Mavi Gözlüydü

Türkiye’de eDevlet üzerinden soy ağacı takibi uygulamasının çıktığı sıralarda yayımlanan bir makaleye göre, 300 jenerasyon önce ilk modern Briton’ların koyu siyah ten rengine sahip oldukları tespit ed..
Görsel Telif: Channel 4

Türkiye’de eDevlet üzerinden soy ağacı takibi uygulamasının çıktığı sıralarda yayımlanan bir makaleye göre, 300 jenerasyon önce ilk modern Briton’ların koyu siyah ten rengine sahip oldukları tespit edildi.

Britanya’nın en eski bütün insan iskeleti kalıntısı olan Cheddar Man, yüzyılı aşkın bir süre önce Somerset’teki Gough’s Cave’de çıkarılmıştı. Fosilin yüz rekonstrüksiyonu ile birlikte, gerçekleştirilen DNA analizi bu genç adamın daha önce düşünülenden daha koyu bir tene sahip olduğunu, koyu ve dalgalı saçlara sahip olduğunu ve mavi gözlü olduğunu ortaya çıkardı.

Cheddar Man’in daha önceki yeniden canlandırılmaları, ki bunlar DNA verilerine dayanarak yapılmış uygulamalar değildi, çok daha açık tenli olarak tanımlamış ve canlandırmıştı.

Araştırma, analizler ve yeniden modellenme süreçleri; The First Brit: Secrets of the 10,000 year old man adlı belgeselde toparlanarak izleyici ile buluşturuldu. Doğa Tarihi Müzesi araştırma lideri ola Ian Barnes’a göre; keşifte şaşırtıcı ola tek unsur ten rengi değil, bugün gördüğümüz hiçbi bireye benzemeyen tekil özelliklerin kombinasyonu halinde bir araya gelmiş olması. Yine sadece koyu renk ten ve mavi gözler değil, çünkü bu genetik kombin günümüz dünyasında mevcut, ama aynı zamanda yüz şekli Cheddar Man’i şahsına münhasır bir örnek haline getiriyor.

Barnes ve çalışma arkadaşı Selina Brace, kafatası içerisindeki iç kulak kemiğinde 2 milimetrelik bir delik açarak elde ettikleri kemik tozundan çıkarılan DNA’ya ait verileri kullandı. Aynı zamanda kafatasını tarayarak, sanatçılar Alfons ve Adrie Kennis’in işbirliği ile üç boyutlu bir modelini üretmeyi başardılar.

Cheddar Man’in 20’li yaşlarında öldüğü tahmin edilmekle birlikte, görece iyi bir beslenme alışkanlığına sahip olduğu öne sürülüyor. Britanya’da neredeyse hiçkimsenin yaşamadığı yıllarda yaşadığı ise biliniyor. Cheddar Man’in gelişinden önce daha eski popülasyonlar Britanya’da bulunmuş olsa da, yaşadığı sıralarda bu gruplar ortadan yok olmuştu. Dolayısıyla Cheddar Man, bölgedeki sürekli yaşamın başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Cheddar Man’in kafatası

Genetik olarak, ‘batılı avcı-toplayıcılar’ grubuna mensup olan Cheddar Man, bugünkü İspanya, Macaristan ve Lüksemburg topraklarına denk gelen alanlarda yaşamış olan Mezolitik çağ bireyleri ile birlikte anılıyor. Ataları da Avrupa’ya Buz Çağı’nı takiben Orta Doğu’dan göç etmişlerdi. Bugünkü beyaz Briton’ların yüzde 10’luk kesiminin hala bu grubun devamı olduğu belirtiliyor.

Bulgular, insan ten renginin, genel olarak düşünülenden farklı olarak çok daha fazla evrimimiz ile ilişkili ve evrimimize bağlı olduğuna işaret ediyor.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv