Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İnsan papilloma virüsü (HPV - human papillomavirus) aşısı 'Cervarix' için önerilen doz, yeni bir analize göre virüsler için fazla öldürücü olabiliyor. Aşı, rahim ağzı kanserinin bazı türlerini engelleyebiliyor ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde henüz yaygın bir şekilde kullanılamıyor.

Sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşamayanlar için, ilacın üç enjeksiyon olarak belirlenen daha önceden belirlenmiş klinik kullanımı, finansal ve lojistik engellerle de karşılaşıyor. Ancak yakın zamanda yeniden yapılan iki verimlilik deneyinin analizi, ilacın bir dozunun dahi 4 yıl süreyle uygulandığında çift doz veya üç dozla yakın etki sonuçları veriyor.

Deneylere katılan kadınlardan ikinci ve üçüncü doz uygulamasını kaçıranlar dahi, HPV tiplerinden 16 ve 18 türlerinden %85.7 oranla korundu. Bu iki tür servikal (rahim ağzı) kanserinin %70'inin sebebi olarak biliniyor. Ancak daha nadir karşılaşılan kanserojen HPV türleri (31, 33 ve 45) için üç dozluk tedavi iki ve bir doza göre çok daha etkin bir tedavi sunuyor.

Altı ay arayla uygulanan iki dozluk tedavi üç doz ile yakın verimlilikte bir tedavi imkanı sunuyor. Koruma potansiyelinin geliştirilmesi ve kullanım düzeninin yeniden ayarlanması çalışmaları için son derece faydalı bilgiler sunan bu klinik araştırma, ilacın da dünya genelinde daha önce düşünülenden fazla insana ulaşmasını sağlayabilecek .

 
Referans : Sciencemag.org, For HPV vaccine, one dose goes a long way, news.sciencemag.org/health/2015/06/hpv-vaccine-one-dose-goes-long-way
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir