Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Havadan çekilen bir dizi fotoğrafla, Brezilya Amazonları'nda, modern insanla henüz hiçbir teması olmayan bir kabilenin, bir yıldan daha uzun bir süre sonra görüntülerine ulaşıldı. Ancak, bölgedeki yasadışı madencilik kabilenin varlığını ciddi anlamda tehdit ediyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, Moxihatetema kabilesinin son gözleminden bu yana, kabileye iki yeni ailenin eklendiği görülüyor. Fakat araştırmacılar, yasadışı altın madencilerinin kabileye oldukça yaklaştığını ve kabileye ölümcül virüsleri bulaştırabileceğini, bulaş olmuş su ve yiyecekleri ve hatta silahları bile verebileceği noktasında endişelerini paylaşıyorlar.

Brezilya'nın kuzey kısmında ve Venezüela'nın güneyinde, yağmur ormanlarıyla kaplı bir bölge olan Yanomami Rezervi'nde yaşayan, üç Yanomami yerli grubundan birisi olan kabile, 100 ya da daha fazla insan populasyonuna sahip.

Moxihatetema kabilesi ile doğrudan temas kurma çabaları direnişle karşılandığından, ilerlemeleri ve güvenlikleri havadan izleniyor.

Bu direnişleri ve izolasyonları, Moxihatetema kabilesini muhtemel hastalıklardan (örneğin; sıtma) korurken, yoğun orman tabakası altındaki yerleşimlerini izlemeyi de güç duruma getiriyor.

Göçebe köyünü bulmak, bu kez bir yıldan fazla bir zaman aldı ve uzmanlar, bölgenin yasadışı madenciler tarafından işgal edilmesinin kabile için ciddi tehlike arz ettiğini söylüyor.

Yasadışı madencilerin ne denli ciddi bir tehlike olduğu düşüncesini anlamak açısından; 1993 yılında Dünya'daki en izole ve en antik insan topluluklarından bazılarının, madenciler tarafından katledildiğini hatırlamakta fayda var. Söz konusu katliamda, çoğunluğu bebek ve çocuklardan oluşan 16 Yanomami insanı öldürülmüş ve köyleri yakılmıştı.

Haximu katliamı olarak bilinen bu katliamda, söz konusu vahşete neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor, ancak 1987 yılında Brezilya'da ortaya çıkan altın akımının çok ciddi tehditlerin başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar, Moxihatetema insanları, Brezilya Devleti tarafından koruma altında tutulan bölgelerde yaşıyor olsa da, bölge 5000'den fazla yasadışı madencinin uğrak bölgesi durumunda.

İyi haber ise, yeni elde edilen görüntülerle, kabilenin aslında büyüdüğü görülüyor. Çünkü dairesel komünal ev yapısına, son gözlemlerden sonra iki adet daha sazdan çatı eklenmiş durumda, bu da kabilenin henüz dış hastalıklarla tanışmadığının bir göstergesi.


Fotoğrafların yayılması, bu izole toplumun gizliliğinin ihlâli olarak görülebilir ancak, araştırmacıların asıl amacı kabilenin karşılaşabileceği muhtemel tehditlere ve bölgedeki yasadışı madenciliğe karşı farkındalık yaratmak.

Öte yanda, Yanomami kabilelerinin bireyleri, "modern" insanlardan uzak kalma noktasındaki ısrarlarını sürdürmeye devam ederken, temasa geçmiş üyelerinden mutlak suretle kaçınıyor.

Bu fotoğraflar, tipik bir Yanomami kabilesinin birkaç aileden oluşan geniş komünal evini gösteriyor. Dairedeki her çatı farklı bir ailenin evini gösteriyor ve bu evlerde kurulan hamaklar, yakılan ateşler ve saklanan yiyecekler görülebiliyor. Yanomami toplulukları oldukça geniş bir botanik bilgisine sahip ve yaklaşık 500 bitkiyi; yiyecek, ilaç ve ev yapımında kullanıyorlar. Avcılık, toplayıcılık yaparak ve balık tutarak kendi besinlerini sağlayan kabile, aynı zamanda da orman içerisinde, temizledikleri geniş bahçelerde manyok ve muz gibi besinlerin yetiştiriciliğini yapıyor. Kabilenin ruhani liderlerine Yanomami şamanları deniyor ve kabile insanları "ruhani dünya" ile iletişime geçtiklerine inandıkları Yakoana isimli halüsinojenik bir kokuyu çekerek ritüeller düzenliyor.

Kabilenin, dış dünyanın 'ilerleme' ve 'gelişim' kavramlarına gerek duymadan başarıyla hayatta kalma kapasitesine sahip olduğu görülüyor. Ancak ne var ki; arazileri korunmadıkça, bu kabilelerin her an "modern" insan felaketiyle karşı karşıya kalmaları oldukça muhtemel.
Kaynaklar:

--Incredible new photos of uncontacted Amazon tribe – that could be wiped out. http://www.survivalinternational.org/news/11503
--Crew, B. "New photos reveal an uncontacted Amazon tribe is persisting despite illegal gold miners." http://www.sciencealert.com/new-photos-reveal-the-uncontacted-amazon-tribe-that-s-being-threatened-by-illegal-gold-miners
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir