Daha Ucuz Kan ve Bakteri Testi İçin: Balonlu Naylon

[su_spacer]Pahalı laboratuvar testlerine dur artık denilecek bir yöntem geliştirildi. Patlatmaktan zevk aldığımız baloncuklu naylonların çeşitli medikal ve çevresel örnek testlerinde kullanımı kolay v..
Görsel Telif:

[su_spacer]Pahalı laboratuvar testlerine dur artık denilecek bir yöntem geliştirildi. Patlatmaktan zevk aldığımız baloncuklu naylonların çeşitli medikal ve çevresel örnek testlerinde kullanımı kolay ve ucuz bir yöntem olabilir.

Mikrotitre Plakalar küçük örnek ayrıştırmaları ve basit sıvı tepkime testleri için kimya laboratuvarlarında standardize olarak kullanılan ana materyallerden birisidir. Fakat tanesi 1 dolar ile 5 dolar arasında değişen bu laboratuvar malzemeleri laboratuvarlar için oldukça pahalı olmakla birlikte sınırlı bir kaynaktan beslenmektedirler.

Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü’nden George Whitesides fazla üretimi olan  yüksek kalitede ancak düşük maliyette ayrıştırıcı materyaller aramaktaydı. Whitesides’ın ekibi önceleri su kalite testleri için kağıt, santrifüj için CD çalar ve güç kaynağı olarak da bisiklet kullanıyorlardı.

Balonlu Naylon Kullanımı

Whitesides; kolay erişilebilir, ucuz ve hafif olmasından kaynaklı olarak kimyasal analizlerde kullanılmak üzere balonlu naylon fikrinin aklına geldiğini söylüyor. Balonların içerisi steril bir ortam olması da pahalı sterilizasyon ekipmanlarına karşı mücadelede iyi bir alternatif olma özelliği taşıyor.

Baloncuklar gaz geçirirler fakat, tepkimeye girecek materyallerin reaksiyonunu test edebilmek için balonları bir şırınga yardımıyla delmek gerekecek. Buna bir çare olarak da Whitesides’ın ekibi açıklığı tekrar kapatabilmek için temiz bir sıkılaştırıcı materyal buldular.

Whitesides, saydam baloncukların basit görsel kimyasal analiz testleri için -örneğin renk değişimi gözlemleri gibi- çok daha kolay kullanılabilir olabileceklerini söylüyor.

Örneğin, biyoloji testleri için oldukça yaygın bir model organizma olan gıda kaynaklı Escherichia coli bakterisinin kültürlenmesinde ve Caenorhabditis elegans denilen küçük kurtçuğun büyütülmesinde ve anemi ve diyabet için yapılan kan testlerinde bu materyali başarıyla kullanabildiler.

Makale Referansı: Analytical Chemistry, DOI: 10.1021/ac501206

[su_spacer]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv