Fransa'daki University Jean Monnet’den araştırmacılar, HIV ve herpes virüse karşı moleküller içeren vajinal silikon halka geliştirmede başarıya ulaştılar. Bu çalışma 55. ICAAC/ICC'de sunuldu

Enstitüden PhD. Meriam Memmi'nin belirttiğine göre; araştırmacılar HIV’e karşı tenofovir ve herpes virüse karşı aktif olan asiklovir içeren hidrofilik moleküllere sahip, kendisi de hidrofobik olan silikon halka yapmayı başardılar.

Halka hidrofobik, bileşenler de hidrofilik olduğundan, bileşenlerin (asiklovir, tenofovir) serbest kalmaları mümkün. Ayrıca araştırmacıların belirttiğine göre; birden fazla rezervuar içeren halkaların, genç kadınlarda, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda ve özellikle de HIV enfeksiyonunun önlenmesinde umut verici.

Bu çalışmada, bazı halkalarda, viral kaynaklı cinsel temas ile bulaşan enfeksiyonlara karşı koruyucu amaçlı, HIV-1 enfeksiyonları, hepatit B ve genital herpes gibi farklı konsantrasyonlarda; 1,5-3,5 mg/gün asiklovir, 3-5 mg/gün tenofovir gibi ilaçlar 50 gün boyunca salındı.

Çalışmanın ön sonuçlara göre, silikon halkaların içerdiği hidrofilik antiviral ilaçlar uzun süreli periyotta, menide bulunan virüsleri de nötralize edebiliyor.

Dr.Memmi ayrıca bu çalışmadaki vajinal silikon halkanın kullanıcılar için toksik olmadığını, çeşitli antiviral ilaçları içerebileceğini ve HIV’in de içinde bulunduğu bir çok viral kaynaklı hastalığa karşı kullanılabileceğini belirtti.
Kaynak: American Society for Microbiology. "Silicone vaginal rings deliver antiviral drugs, protect women against HIV." ScienceDaily. ScienceDaily, 21 September 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150921095303.htm>.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir