Çikolata Tüketimi Hafızayı Güçlendiriyor

Kakaoda bulunan bir anti-oksidan türünün aşırı dozda tüketildiğinde beyine faydalı olabileceği anlaşıldı. Araştırmacılar 50-65 yaş arası bir grup yaşlı insan üzerinde yaptıkları araştırmada; 3 ay boyu..
Görsel Telif:

Kakaoda bulunan bir anti-oksidan türünün aşırı dozda tüketildiğinde beyine faydalı olabileceği anlaşıldı.

Araştırmacılar 50-65 yaş arası bir grup yaşlı insan üzerinde yaptıkları araştırmada; 3 ay boyunca günde 900 mg (miligram) flavanol denilen kakao anti-oksidanını tüketen deneklerin, flavanol‘u daha az tüketen deneklere oranla daha iyi bir görsel ayrıştırma yetisine sahip oldukları sonucuna ulaştılar (900 mg dozu , flavanol barındıran birçok çikolatanın içerdiğinden daha yüksek bir doz). Yükselen bir performans sergileyen deneklerin, beyinde öğrenme ve hafıza ile ilgili kısım olan dorsal-hipokampuslerinde daha fazla kan akışı gözlemlendi.

Kakao flavanollerinin genç insanlarda hipokampusde kan akışını güçlendirdiği daha önce yapılan araştırmalarda gözlemlenmişti.  26 Ekim’de Nature Neuroscience’da yayımlanan makalede bilim insanları yaşlı bireylerin hipokampuslerindeki kan akışının artırılmasının yaşa bağlı hafıza sorunlarını engelleyebileceğini söylüyorlar. Öte yandan, makale yazarları bu sonucun insanları daha fazla çikolata tüketmeye sevketmemesi konusunda da uyarıda bulunuyorlar.

 

Kaynak: ScienceNews

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv