Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Geçtiğimiz aylarda, Amerika'da bir doktora öğrencisi kendi vajinasından bir bakteri kültürü ile yoğurt üretti ve yedi.

Bu "garip" fikri, vajinada bakteri kültürünün yetiştirebilmesi potansiyelini araştırmak kimsenin aklına gelmemişti. Aslında, bilim bağırsak bakterisi ile sağlığımız arasındaki bağlantıya oldukça takıntılıydı. Hatta mikrobiyologlar yeni doğan bebekleri sağlıklı bakterilerle donatmak için bebekleri vajinal sıvıya bulamaya devam ediyorlar.

Cecilia Westbrook Cecilia Westbrook


Fakat kimse vajinadaki yüzlerce bakteri türününün tüketildiğinde ne olacağını, hatta vajinada bir kültürleme yapılabileceğini bile araştırmamıştı. Ancak University of Wisconsin 'den Cecilia Westbrook tahta bir kaşık aldı ve vajinasına buladı, sonrasında kaşığı süt dolu bir kâseye daldırdı ve ne olacağını görmek için bir gece boyunca bekledi.


Araştırmacının arkadaşı Janet Jay Motherboard'a yazdığı yazıda; oluşan yoğurdun dilde; ekşi, keskin ve neredeyse acı bir tat bıraktığını ve Westbrook'un bunu Hint yoğurduna benzettiğini ve biraz yaban mersini katarak yediğini söylüyor.

Washington University 'de vajinal bakteriler üzerine çalışan Hollandalı mikrobiyolog Rosanne Hertzberger; deneyin zekice olduğunu, çünkü vajinanın çokça zararlı ve bir o kadar da faydalı bakteri içerdiğini söylüyor.

Vajinada baskın bakteri türü olan Lactobacillus; yoğut ve peynir yapımında kullanılan bakterilerle aynı genlere sahiptir. Hertzberger; "Yoğurt-Lactobacillus vajinal Lactobacillusdan tamamen farklı değildir, ikisi de yoğurtta da ve vajinada da laktik asit oluşturur" diyor.

Ancak bu demek değil ki; vajina bakterisi yoğurt üretimi için yeterlidir. Bizim marketlerden aldığımız yoğurtların hepsi Streptococcus termophilus ve Lactobacillus bulgaricus alt türlerinin bir kombinasyonundan üretiliyor.

Hertzberger de deneyin bir kopyasını sağlıklı hamile bir kadından aldığı farklı Lactobacilli örneğiyle kendi laboratuvarında yapmaya karar verdi. 8 bakteri filtresinin test edilmesinden sonra, süte yerleştirilen yalnızca bir örneğin sütte küçük bir miktarda asitleştirme meydana getirdiği görüldü. Araştırmacı bunu tatmamış ancak sonucun muhtemelen çökelmiş süt proteini ile dolu mayhoş bir süt olduğunu ve ekşi bir yoğurt gibi lezzetli olmayacağını söylüyor.

Sonuca bakılırsa, Westbrook'un ürettiği yoğurt çeşitli bakteri türlerinin bir karşımını içeriyor. Bu bakterilerin bazıları Westbrook'un kendi vajinasından olabilir ancak bir kısmı da tahta kaşıktan, havadan, mutfaktaki herhangi bir temasdan ya da araştırmacının tırnaklarından olabilir. Buna da Westbrook sırrı dersek yanlış olmaz sanırım.
Kapak Görseli: Belinda (miscdebris)/Flickr
Kaynak: Janet Jay, "How to Make Breakfast With Your Vagina", http://motherboard.vice.com/read/how-to-make-breakfast-with-your-vagina
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir