Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İsveç'te bulunan Karolinska Institutet'in yeni bir araştırmasına göre insanların, görüntüleri  belirli acı ve ağrı tepkileri ile eşleştirmeye koşullandığı tespit edildi ve böylelikle bu acılara karşı tolerans geliştirdikleri gözlemlendi. Bu durum için ise görselleri bilinçli olarak görmüş olmak gerekmiyor, bilinçsiz halde algılanan görsel ve şekiller de aynı etkiyi bırakıyor. Bu bulgular PNAS'da yayımlandı.

Daha önceki çalışmalarda bir insanın acı algısının spesifik bir ipucu (görsel, ses veya başka uyarıcılar) ile artırılıp azaltılabileceği görülmüştü. Ne var ki, bu çalışmaya kadar bu ipucunun bilinçli olarak algılanmasının, acı tepkilerini düzenlemekte gerekli olup olmadığı bilinmiyordu. Sübliminal görüntüler kullanarak eğitilen katılımcıların, belli bir görüntüyü yüksek acı şiddeti ile, diğer görüntüyü ise düşük şiddetli acı ile eşleştirmeleri sağlandı.

Araştırmaya toplam 49 kişi katıldı ve rastgele 4 ayrı grup oluşturuldu. Gruplar, farklı bilinçlilik düzeyi simüle etmek üzere düzenlendi. Tüm katılımcılar, genel olarak sağlıklı , hiç bir kronik rahatsızlığı, psikiyatrik hastalığı olmayan kişilerdi.

Deneyde, farklı yüz görüntüleri bir bilgisayar ekranına tanımlandı. Katılımcıların bazılarına bu görüntüler farkında olamayacakları kadar kısa bir süre için gösterildi. Her görüntü verildiğinde katılımcılara bir yapay acı hissi verildi ve acı seviyelerini numaralandırmaları istendi. her görüntü, düşük veya yüksek herhangi bir acı ile bağdaştırıldığında, her görüntüyü, katılımcıların acı beklentileri ile ilgili bir ipucu olarak algılamaları sağlandı.

Sonuçlar gösteriyor ki, bilinçli bir farkındalık ile acı ipuçları öğrenilebiliyor. Öyle ki, katılımcıların acı seviyesinin düşük seviyeli acı belirteci olan görsel sübliminal olarak gösterildiğinde azaldığı, yüksek seviyeli acı belirteci olan görsel gösterildiğinde arttığı gözlemlendi.

Araştırma ile, bilinçsiz olarak gözlenen, tecrübe edilen uyarıcılarla, bilişsel süreçlerin çok ciddi oranda etkilenebildikleri anlaşılmış oldu.

 
Referans : Karin Jensen, Irving Kirsch, Sara Odmalm, Ted J. Kaptchuk, and Martin Ingvar, PNAS. Classical conditioning of analgesic and hyperalgesic pain responses without conscious awareness. PNAS, May 2015 DOI: 10.1073/pnas.150456711
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir