Ekran Başındayken Kutup Işıkları Altında Gezinin!

Parlak yeşil ve inanılmaz güzellikte “dans” eden bir aurora altında durmak, ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenler listemizde üst sıralarda bulunuyor. Eğer siz de bizim gibi kuzey ışıkl..
Görsel Telif:

Parlak yeşil ve inanılmaz güzellikte “dans” eden bir aurora altında durmak, ölmeden önce mutlaka yapılması gerekenler listemizde üst sıralarda bulunuyor. Eğer siz de bizim gibi kuzey ışıklarını görebilmek için Dünya’nın bir ucuna gidecek şansı yakalayamadıysanız; Google Haritalar uygulaması bir nebze olsun heyecan sunuyor.

Google dün Finlandiya’daki kuzey ışıklarının inanılmaz görüntülerini yayınladı. Google Haritalar uygulamasını kullanarak, buz tutmuş bir gölün üzerinde dolaşıp, yukarıya bakarak gökyüzündeki yeşil kordonu görebilirsiniz.

aurora-uzaydanEkip, aurora görüntüleri kaydedebilmek için karda 6 gece geçirdiler. Aurora fenomeni solar parçacıkların Dünya’nın manyetik kutupları üzerindeki atmosfere çarpmaları sonucu ortaya çıkıyor. Aurora tahmincilerine erişmek mümkün fakat bulutlar gibi bazı etkenler yer yüzeyinden gözlemciler için aurora görüntülerini engelleyici olabiliyorlar.

Elbetteki auroralar yalnızca yer yüzeyinden izlenmiyor. Aurora dinamikleri üzerine çalışmak için 2013’de NASA auroraya doğru roketler gönderdi ve International Space Station (Uluslararası Uzay İstasyonu) ‘dan astronotlar bu fenomeni düzenli olarak fotoğrafladılar hem de muhtemelen en mükemmel bakışın olabileceği bir yerden; uzaydan.

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv