Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Pervane böceklerinin yeşil kanatları, zarif ve uzun kuyrukları yalnızca güzel görüntü için değil. Yeni bir araştırma gösteriyor ki, pervane böcekleri kanatları ve kuyrukları sayesinde yarasalara yem olmaktan kurtuluyorlar.

Böceğin çırpınan kuyruğu akustik sinyal oluşturuyor ve yarasalar yönlerini yankılara göre belirledikleri için bu sinyal yarasaların dikkatlerini çekiyor. Bu sayede hayati onem taşıyan kanatlarından çok yarasalar tarafından yalnızca kuyrukları farkediliyor.

Bilim insanları, pervane böceklerinin kuyruklarının hayat kurtarıcı rolünü yaklaşık 162 pervane böceği ve 75 kuyruğun kullanıldığı araştırmalarda keşfettiler.
Araştırmacılar pervane böceklerini bağlama ipi olarak balık oltası kullandılar. Bir böceği kuyruklu bir böceği kuyruksuz olmak üzere bütün böcekleri bağladılar ve karanlık bir odada tavana astılar. Daha sonra oda içine bırakılan yarasaların pervane böceklerini avlamalarına müsade ettiler ve yüksek çözünürlüklü kameralar ile olayı kayıt altına aldılar. Yarasalar kuyruksuz böceklerden %81 ini yakaladılar fakat yakalanan böceklerin %35 lik bir kısmının kanatlarına hiç dokunulmamıştı. Bunun sebebini anlamak için de kurulan kameraların verilerinden faydalanıldı.

Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan çalışmanın sonucuna göre, kanatları zarar görmeyen böcekler bunu kuyruklarından yaydıkları sinyaller sayesinde başarıyorlardı. Bu sinyaller sayesinde yarasalar böceklerin vücutlarını ve kanatlarını es geçerek sinyalin geldiği kuyruğa yöneliyorlardı. Bu sayede pervane böcekleri hayati önem taşıyan kanatlarına zarar gelmeden avcının elinden kurtulmayı başarıyorlardı.
Araştırmaya göre ayrıca,pervane böceği evrimsel süreçte keşfedilmiş akustik sinyaller üreterek avcısını şaşırtmaya çalışan ilk canlı olma özelliği de taşıyor.
Makale: DOI: 10.1073/pnas.1421926112
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir