Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Saatte 50-100 meteorun atmosferimize girdiği ve bunların ara ara ateş topları oluşturduğu Perseid meteor yağmurları, bu açıdan “bereketli” oluşlarının yanı sıra, sıcak yaz gecelerinde gerçekleştiklerinden; izleyenler için eğlenceli bir deneyim oluyor. 

Perseid Yağmuru / NASA Perseid Yağmuru / NASA

Perseid yağmurlarına neden olan kozmik “moloz”, 109P/Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından kopan parçalardan oluşuyor. Güneş çevresindeki yörüngesini 133 yılda kateden ve en son 1992’de iç yörüngeden geçen kuyruklu yıldızın; bu geçişlerinde ana gövdesinden ayrılan parçaların oluşturduğu debri (enkaz) bulutu ile kesişen yörüngemiz sayesinde bu görsel gösteriye tanıklık etme fırsatımız oluyor.
12-13-agustosta-perseidler-delta-aquaridlere-karisinca-bilimfilicom Delta Aquarid meteoru/NASA


En yoğun zamanı Perseid yağmurlarından yaklaşık 15 gün önceye denk gelse de, atmosfere saatte 20 meteor girişini izleyebileceğimiz Delta Aquarid meteor yağmurlarını da aynı anda gözlemleyebilmek olası. Kaynağı olan uzay debrisinin 96P/Machholz kuyruklu yıldızından beslendiğini düşünülmekle beraber çok da emin olamadığımız bu yağmurları, Perseidlerin yanışını en görkemli şekilleriyle izleyeceğimiz 12-13 Ağustos tarihlerinde, şafağa yakın saatlerde yakalamak mümkün olacak. Tabii, gece çöktükten sonra her saatte izlenilebilir olacaklarını da hatırlatmakta fayda var.

Çıplak gözle rahatlıkla izleyebileceğiniz bu gök olayları için yapmanız gereken tek şey şehrin ışıklarından uzaklaşmanız. Sırtüstü yatıp gök yüzüne bakarak gözlerinizi alıştırdıktan sonra aklınıza gelen tüm dileklerinizi düşünerek, Perseidlerin Delta Aquaridlere karışmasının keyfini çıkarabilirsiniz.
Kaynakça:
1- https://solarsystem.nasa.gov/planets/southern_delta_aquarids.cfm
2- https://solarsystem.nasa.gov/planets/perseids.cfm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir