Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Solar enerji, rüzgar enerjisi ya da diğer yenilenebilir enerji kaynakları sera gazı emisyonlarında ciddi bir değişime yol açtı. 40 yıllık süre zarfı içerisinde ilk defa global olarak enerji sektörünün salınım değerleri, ekonomik büyümeye rağmen artış eğilimi göstermedi.

Uluslararası Enerji Kuruluşu’nun 13 mart 2015 cuma günü açıkladığı enerjiye bağlı CO2 emisyon değerleri, 2014 yılında 2013 yılına kıyasla hiçbir değişiklik göstermeyerek 32.3 milyar metrik tonda sabit kaldı. Emisyon değerlerinin 2014 yılında bir önceki yılla aynı çıkması, küresel ısınma ile savaşmak için emisyonu düşürme çabalarının daha önceki yıllarda düşünülenin aksine etkili olduğunu görmemizi sağladı.

Ayrıca yine geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, Çin’deki CO2 emisyonu değerleri 2014’e kıyasla %2’lik bir düşüş gösterdi. Çin 2014 yılında daha az kömür yakarken daha fazla solar enerji, rüzgar enerjisi ve su enerjisi kullanmıştı.

Küresel CO2 emisyonu değerleri bu zamana kadar ekonomideki gerilemelerle paralel olarak ya düşüş gösterdi ya da sabit kaldı. Bu yıllar da 1980’lerin başı, 1992 ve 2009 idi. Fakat 40 yıl içerisinde ilk defa küresel anlamda ekonominin büyümesine rağmen CO2 değerleri sabit kalarak, insanlara yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerinin sonuçlarının kısa vadede alınabileceği gösterilmiş oldu.
Referanslar: Uluslararası Enerji KuruluşuBloomberg


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir