Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
"Gözler kalbin aynasıdır" ne var ki aynalar size her zaman resmin tamamını göstermez. Yeni bir ayna teknolojisi neyi göstereceğini seçip ayıklayabiliyor. Öyle ki, ışığın sadece seçilen herhangi bir dalga boyunu yansıtabilir ve geri kalan tüm dalga boylarındaki ışığın - transparan gibi davranarak - geçip gitmesine izin verebilir. Böyle bir teknoloji çok daha verimli uydu antenleri yapmak için son derece işe yarar olacaktır.

Bugün Physical Review Letters dergisinde yayımlanan çalışma dahilinde "metamaddeler" olarak bilinen maddelerden aynalar yapıldı. Bu sentetik maddeler belli dalga boylarındaki ışıkları manipüle edebilen elementlerden yapılıyor.

Enerji evren boyunca ışık hızında yolculuk eder ve bunu elektromanyetik radyasyon formu ile gerçekleştirir. Bu radyasyonun ne olduğu ışığın dalga boyuna ya da başka bir deyişle rengine bağlıdır.

Sıradan aynalar gümüşi bir katman içerir ve radyasyonun bir çok türünü yansıtır ki buna görülebilir ışık da dahil. Yeni metamaddelerden yapılma "metaayna"lar * çok daha farklı bir görünüşe sahip ve milimetreden daha geniş olmayan bakır tel dolamalarının plastiğe gömülmesiyle oluşturuluyor.

Finlandiya Aalto Üniversitesi'ndeki araştırma ekibi 60-milimetre dalgaboyunda ışık ışınlarını aynaya gönderdiler. Bu büyüklük bizim genelde sanal iletişimde kullandığımız dalgaboyu büyüklüğüne eşit. Işınlar bakır tellerde bir akım yarattı ve tellerden radyasyon yayılımı başladı. Yayılan radyasyon  diğer tim mikrodalgalar ile etkileşime girdi.

Araştırmacılar kullanılacak tellerin boyut ve şekilleri üzerine değerlendirmeler yaptı ve 60 milimetre dalgaboyundaki mikrodalgaları her açıdan yansıtabilecek aynayı tasarladılar. Bu dalgaboyu dışındaki diğer tüm mikrodalgalar aynanın içinden geçerek yolculuklarına devam ediyor.

Uyduların uzaydaki yer sıkışıklığına ciddi bir çözüm niteliği taşıyan bu gelişme ile uyduların güneş panellerinin üzerine mikrodalga antenleri kolaylıkla yerleştirilebilecek. Antenler güneş ışınlarını kesmeden (yansıtmadan) içlerinden geçirecek ve aynı zamanda da Dünya ile iletişim kurmak için mikrodalgaları toplayabilecek.

* Yazı içinde ayna kelimesi genel olarak yansıtıcı anlamında kullanılmıştır. 
Referans : societyforscience.org, New mirror picky in what it reflects, https://student.societyforscience.org/article/new-mirror-picky-what-it-reflects
Görsel : V.S. ASADCHY ET AL/PHYSICAL REVIEW LETTERS 2015


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir