Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Gün ışığında ya da karanlıkta hiç yakıt kullanmadan uçabilen güneş enerjili uçak ‘’Solar Impulse 2’’, 29 Haziran 2015’de, 120 saat sürmesi planlanan uçuş için havalandı. Nagoya-Japonya'dan havalanan uçağın Pasifik Okyanusunu geçerek Kalaeola-Hawaii’ye inmesi planlanıyor.

Solar Impulse 2, tamamen karbon fiberden üretilmiş tek kişilik bir uçak. Tek bir damla bile yakıt kullanmayan bu uçağın kanat uzunluğu 72 metre ve ağırlığı 2,300 kilogram.

Uçağın üzerinde 17,000’den fazla solar hücre bulunuyor ve bu hücreler her biri 17.5 CV olan 4 motora elektrik sağlıyorlar. Solar hücreler güneşten faydalanılabilen saatlerde 633 kilogram ağırlığındaki lithium polimer bataryaları şarj ediyorlar. Bataryalar sayesinde uçağın gece de hiç durmadan yol alabilmesi sağlanıyor.

Solar Impulse 2 tasarımı, 12 yıllık bir çalışmanın ürünü. Daha önce Solar Impulse 2’nin prototipi olan Solar Impulse 1’i geliştiren ekip, bu uçak ile 7 dünya rekoru kırmıştı.

Güneş enerjisini en verimli şekilde kullanmanın hedeflendiği Solar Impulse 2 projesinde, André Borschberg öncülüğünde 80 mühendis ve teknisyen görev alıyor.

Teknik Detaylar:


tamamen-gunes-enerjisiyle-calisan-ucak-solar-impulse-2-havalandi-2

Solar Hücreler:


Uçağın üzerinde 17,000’den fazla solar hücre bulunuyor. 269.5m2 alan kaplayan bu solar hücreler günlük 340kWh güneş enerjisi toplayabiliyor.

Daha da detaya inecek olursak, 17'248 tek kristal yapılı silikon hücrelerin her biri 135 mikron kalınlığında. Uçağın kanatları, gövdesi ve yatay kuyruk yüzeyi üzerine yerleştirilen bu hücreler, hafiflik, esneklik ve verimliliğin(%23) en iyi uyumunu sağlıyor.

72m olarak tasarlanmış kanat genişliği de uçağa, en üst seviyede aerodinamik performans sağlıyor,

Bataryalar:


Solar hücreler tarafından toplanan enerji, enerji yoğunluğu kg başına 260 Wh’e optimize edilmiş  lithium polimer bataryalarda depolanıyor. Yüksek yoğunluklu köpük ile izole edilen bataryalar, sıcaklığı ve şarj eşiklerini kontrol eden sistem ile dört motora bağlanıyor. Bütün bu sistem 633 kg ağırlığında ve uçağın bütün ağırlığının çeyreğinin biraz üzerinde.

Enerji tasarrufu sağlamak için uçak gün içerisinde 8’500 metreye yükselirken, geceleri 1,500 metreye alçalıyor.

Motorlar:


Kanatların altına sabitlenmiş 4 fırçasız, sensörsüz motorun her biri 17.4 hp güç üretiyor.  Devir düşürme donanımıyla teçhisatlandırılmış motorlar dakikada 525 devir sayısına sahip. Ayrıca bütün bir sistem %94 verimlilikle, enerji verimliliğindeki rekoru da elinde bulunduruyor.

Hız:


Deniz seviyesinde: en düşük hız 45 km/s ve maksimum hız 90 km/s. En yüksek rakımda: 57 km/s ’den 140 km/s’e

 

Kaynaklar:

Elizabeth Goldbaum( June 29, 2015), Solar Plane Takes Off on Record 120-Hour Flight Across Pacific, LiveScience Retrieved 30 June 2015 from http://www.livescience.com/51315-solar-impulse-plane-japan-hawaii-flight.html

Solar Impulse, Solar Impulse 1 Prototype HP-SIA, Retrieved 30 June 2015 from http://info.solarimpulse.com/en/our-adventure/hb-sia/#.VZHH6C8VjIU

Solar Impulse, Technical Challenges, Retrieved 30 June 2015 from http://info.solarimpulse.com/en/our-adventure/building-a-solar-airplane/#.VZHS9y8VjIX

Fotoğraflar: Credit: Solar Impulse
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir