Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Geleceğin kış kıyafetleri teknolojisine nanoteknoloji kumaş ile ulaştık diyebiliriz, artık kendinizi bahara kadar elektrikli battaniyeye sarmanız gerekmeyecek.

Araştırmacıların yeni ürettikleri nanoteknoloji kumaş kendisini küçük bir elektrik akımıyla ısıtabilyor ve vücut ısısını standart pamuklu kıyafetlerden daha verimli bir şekilde tutabiliyor.

Kıyafetin üretim aşamasında ise nanoteknolojiden faydalanılıyor, ve sıradan pamuklu giysileri gümüş nano-tel parçacıkları solüsyonuna batırma ve bu sayede kıyafet içerisinde iletken bir ağ oluşturma süreci izleniyor. Ayrıca solüsyonun yoğunluğunda değişiklikler yaparak da oluşan ağın içerisindeki parçacıkların arasındaki boşlukları kontrollü bir şekilde değiştirebiliyorlar. Nano Letters'da yayınlanan makalenin içerisindeki en vurucu detay ise yeni teknoloji kıyafet vücut ısısını %80’e kadar muhafaza edebilirken hala su moleküllerini geçirebiliyor. Su moleküllerinin geçirmesi özelliğiyle de bu nanoteknoloji kumaş, nefes alabilen konforlu bir kıyafete dönüştürülebiliyor.

Ekstra-soğuk günler için de 0.9 volt elektrik ile 40 dereceye kadar ısınabilen elektrik geçirgenlik özelliği ile ısınma desteği sunabiliyor.

Araştırmacıların işaret ettiği bir diğer nokta ise bu kıyafetlerin evde de kullanılabilecek duruma getirilmesi halinde yapılabilecek enerji tasarrufu. Bir insanın ortalama 10 derece sıcaklıkta olan hava koşullarında 4 aylık süreçte evinde ısınabilmesi için harcadığı enerji düşünüldüğünde, enerjiden yılda ortalama 1000 kilowatt/saat ya da 300 litre gaz tasarrufu mümkün hale gelebiliyor.
Referans: Personal Thermal Management by Metallic Nanowire-Coated Textile:Po-Chun Hsu, Xiaoge Liu, Chong Liu, Xing Xie, Hye Ryoung Lee, Alex J. Welch, Tom Zhao, and Yi Cui:Nano Letters Article ASAP DOI:10.1021/nl5036572
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir