Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Herhangi doğal bir tatlandırıcı içermeyen şekerlemeler ve diyet hafif içecekler gibi şekersiz abur cuburları yeğliyorsanız, sizin için bir iyi ve bir kötü haberimiz var. İyi haber, lüzumsuz şekeri kesmenin, genel beslenmeniz için kesinlikle faydalı olması. Kötü haber ise, şekersiz şekerleme ve gazlı içeceklerin, dişleriniz için daha iyi olmak zorunda olmaması.

Avustralya'daki Melbourne Üniversitesi'nden bir sağlık araştırmacısı olan Eric Reynolds'a göre, tatlı yiyeceklerde şeker yerine kullanılan maddeler, çoğu insanın düşündüğü gibi dişler için tamamen güvenli değil. Ve size aksini söylemeye çalışan ünlü diyet meşrubatlar ve şekerleme ürünlerinin ambalajında yazanlara inanmak zorunda değilsiniz.

Reynolds ve araştırmacı meslektaşları, Melbourne Üniversitesi'nin Ağız Sağlığı Ortak Araştırma Merkezi'nde geniş bir dizi hafif içecek, spor içeceği ve şekerleme ürününü test etti ve şekersiz türlerin de ağız ve diş sağlığınıza zarar verebileceğini buldu.
Çevrimiçi özet bir tezde toplanan bulgular, şekerin yerine kullanılan maddelerin genelde diş çürümesi tehlikesini azaltsa da, şekersiz ürünlerin yine de dişler için muhtemelen zararlı olduğunu, çünkü yüksek asit seviyelerinin diş minesinin yüzey katmanlarını aşındırmaya başladığını ve ilerleyen aşamalarda yumuşak diş minesini veya diş pulpasını açığa çıkarabileceğini öne sürüyor.

pH seviyeleri hangi ürünlerin nispeten asitli olduğunu (hafif meşrubatlar, spor içecekleri, enerji içecekleri, meyve suları, likör ve şarap gibi) gösterebilse de, sitrat gibi belirli gıdalar da kelator olarak adlandırılan ve diğer kimyasalları kalsiyuma bağlayan kimyasallar içerdiği için, dişten kalsiyumu ayırabilen özellikle aşındırıcı bir bileşim oluşturabilir.

Araştırmacılar, şekersiz üç marka da dahil olmak üzere 15 hafif meşrubatı, çürük içermeyen ve çekilmiş sağlıklı insan azıdişleri üzerinde denediler ve bütün içeceklerin diş minesi üzerinde kayda değer aşınma ürettiğini, dişte ölçülebilir ağırlık ve yüzey kaybı meydana geldiğini buldular. Ayrıca şekerli ve şekersiz hafif meşrubatların sahip olduğu aşındırma potansiyeli arasında önemli bir fark bulunmuyordu.

Sekiz spor içeceği markası ile yapılan denemeler de benzer sonuçlar verdi ve bunların dörtte üçü, önemli miktarda diş minesi yüzeyi kaybına ve diş yüzeyi yumuşamasına neden oldu (buna rağmen hiçbiri, karşılaştırma amacıyla maden suyu ile birlikte kullanılan kola kadar kötü değildi).
Tatlandırmak amacıyla sitrik asit ile diğer gıda asitleri kullanıldığı için, şekersiz lolipoplar da dişler için tehlikeli - özellikle limon, portakal ve diğer meyve tadına sahip şekerlemeler.

Peki diş aşınması ve çürümesi olasılığınızı en aza indirmek için ne tüketmelisiniz (ve ne tüketmemelisiniz)?


Araştırmacılar, diş için en iyi seçenek olarak florürlü musluk suyunu öneriyor çünkü şişe suyu, floridin faydalarını sunmuyor. Aşındırıcı olmadığı için süt de harika bir seçenek.
Sıvı alma bakımından, şeker içersin veya içermesin, dişleriniz için açıkça zararlı olan hafif içecekler, spor içecekler ve meyve suları gibi şeyler yerine su öneriliyor. Salya akışını tetiklediği ve asitleri çalkalayıp yumuşamış mineyi yeniden sertleştirdiği için şekersiz sakız çiğnenmesi öneriliyor (özellikle biyolojik olarak kullanılabilir kalsiyum fosfat içeren markalar). İlginç olarak araştırmacılar, asitli ürünler yiyip içtikten sonra doğrudan dişlerinizi fırçalamamanız gerektiğini söylüyor çünkü bu işlem yumuşamış diş yüzeyini ortadan kaldırabilir. Bunun yerine, biraz su için veya ağzınızı suyla çalkalayın, ardından diş fırçanızı almadan önce bir saat bekleyin. Ve tabii ki, (herkesin çok sevdiği üzere) diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek, dişinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için harika bir yoldur. Belki oldukça açıktır ama, son ziyareti ne zaman yaptınız?
Kaynak : Sugar-free candy and soft drinks are just as bad for your teeth, warn dental experts, www.sciencealert.com/sugar-free-candy-and-soft-drinks-are-just-as-bad-for-your-teeth-warn-dental-expertsBu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir