Oda Sıcaklığında Manyetik Olan Elementlere Bir Yenisi Eklendi

Minnesota Üniversitesi bilimcileri tarafından gerçekleştirilen deneysel keşif sonucunda, rutenyum (Ru) elementinin, oda sıcaklığında benzersiz manyetik özellikleri olan dördüncü tekil element olduğu b..
Görsel Telif: Minnesota Üniversitesi

Minnesota Üniversitesi bilimcileri tarafından gerçekleştirilen deneysel keşif sonucunda, rutenyum (Ru) elementinin, oda sıcaklığında benzersiz manyetik özellikleri olan dördüncü tekil element olduğu belirlendi. Çalışmanın ayrıntıları, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir makale ile paylaşıldı. Bu keşif, sensörlerin, bilgisayar belleği ile mantık endüstrisindeki cihazların ve manyetik malzeme kullanan diğer cihazların geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Ferromanyetizmanın yani belirli malzemelerin (örneğin demirin) kalıcı mıknatıslar oluşturmasını veya mıknatıslara çekilmesini sağlayan temel mekanizmanın kullanımı, yön bulma amacıyla mıknatıs taşının antik çağlardaki kullanımına kadar uzanıyor. O zamandan bu yana, periyodik tablodaki sadece 3 elementin oda sıcaklığında ferromanyetik olduğu bulundu: Demir (Fe), kobalt (Co) ve nikel (Ni). Ender bulunan gadolinyum (Gd) elementi ise bu gruba sadece 8 santigrat derece farkla üye olamıyordu.

Manyetik elementler, endüstride ve modern teknolojide çok önemli olup, hem temel araştırmalarda hem de gündelik yaşamdaki çok sayıda uygulamada (sensörler, elektrik motorları, üreteçler, hard disk ortamı ve son zamanlarda da spintronik bellekler) kullanılır. İnce film yetiştirilmesinin son zamanlarda ilerlemesiyle, kristal örgülerin yapısının (hatta doğada olanaksız olan kuvvet yapılarının) kontrolü becerisi de arttı. Bu yeni çalışma, ultra-ince filmleri ferromanyetik evreye geçmeye zorlayarak, rutenyumun dördüncü tekil element ferromanyetik malzeme olabildiğini gösterdi.

Ekip, bu malzemeyi yetiştirmenin ve geçerliliğini onaylamanın doğru yolunu bulmak için 2 yıl boyunca uğraştıklarını belirtiyor. Yaptıkları çalışmanın, iyi bilinen çok sayıda elementin manyetik açıdan araştırılmasına kapı aralayabileceğini düşünüyorlar.

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv