Memeler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 9 Gerçek

Kadınlarda ergenlik dönemi sırasında, östrojen ve büyüme hormonlarınca oluşan memeler, büyük oranda salgı bezleri ve yağ dokudan oluşur. Memelerler hakkında bilinmeyen dokuz gerçek daha var. 1- Bazı k..
Görsel Telif:

Kadınlarda ergenlik dönemi sırasında, östrojen ve büyüme hormonlarınca oluşan memeler, büyük oranda salgı bezleri ve yağ dokudan oluşur.

Memelerler hakkında bilinmeyen dokuz gerçek daha var.

1- Bazı kadınlar, meme uyarılması yoluyla orgazm olabilir.

İki tanınmış seks eğitimcisi, kadınların yalnız meme uyarımı ile orgazma ulaşabileceğine dair iddialarını desteklemek için derinlemesine bir çalışma yürüttü. I Love Female Orgasm: An Extraordinary Orgasm Guide (Kadın Orgazmını Seviyorum: Sıradışı Orgazm Rehberi) kitabı yazarları Dorian Solot ve Marshall Miller araştırmalarındaki kadınların %1’inin kendi memelerinden herhangi biri ile oynayarak orgazm olabildiklerini belirtti.

2-Memeler tek yumurta ikizlerinden çok çift yumurta ikizleri gibidirler.

Herkesin asimetrik özelliklerde uzuvları bulunur: diğerinden daha uzun bir kol, diğerinden daha geniş bir ayak, ve hatta diğerinden daha büyük bir meme. Uluslararası Giyim Bilimi ve Teknoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada, sağ memenin ortalama olarak sol memeye göre daha büyük olduğu saptandı.

3-Memeler yaklaşık üç tuğla kadar ağır olabilir.

Üç tuğlayı tüm gün boyunca taşıyıp, göğsünüzde onlarla uyuduğunuzu hayal edin. Ortalama bir sütyen 0.23 ile 9 kilogram aralığındaki memeleri taşıyabilir. Gerçekten ağır bir yük.

4-Büyük memeler istiyorsanız, muhtemelen para içinde yüzmüyorsunuz.

2013 yılında yapılan bir çalışma “maddi anlamda yoksun” ya da daha düşük bir sosyoekonomik yapıdan gelen erkeklerin, daha büyük memeli kadınlar tercih ettiğini gösteriyor.

Düşük sosyoekonomik yapıdaki erkekler, orta sosyoekonomik yapıdakilere göre daha büyük memeli kadınları tercih ediyorken, orta sosyoekonomik yapıdakiler de yüksek sosyoekonomik yapıdaki erkeklere göre daha büyük memeli kadınları tercih ediyor.

Temelde, erkek ne kadar fakirse, o kadar dolgununu istiyor.

5-Memelere herkes bakar. Herkes.

Kadınların ve erkeklerin, göz izleme cihazı ile donatılarak yapılan bir araştırmaya göre, her iki cinsin de bir kadının yüzü yerine memelerine baktığını, ancak erkeklerin çok daha uzun süre baktığını gösteriyor.

Yani kadınlar da kadınların memelerine bakıyor, ancak çok daha hızlı bir şekilde gözatarak.

6-Meme ucu tipi sizin hakkınızda ne diyor?

Klinik olarak sınıflandırılabilen farklı meme türleri vardır. ‘Normal’, ‘düz’, ‘kabarık’, ‘içe doğru’ ve ‘tek taraflı’. Memelerdeki asimetri gibi, meme uçları da birbirleriyle bire bir uyuşmayabilir.

7-… ya da hatta üçüncü bir meme ucu.

Başka bir meme ucu. Üçüncü.
Vücut üzerinde herhangi bir yerde üçüncü bir meme ucunun olmasına politeli denir. Patoloji Günlükleri’ne göre sonuçlar bölgelere göre değişiklik gösterse de insanların yaklaşık %3’ünde fazladan bir meme ucu var. Ulusal Sağlık Enstitüsü, Nadir Hastalıklar Dairesi ABD’de yaklaşık  200.000 kişinin fazladan meme ucu olduğunu tahmin ediyor.

Genellikle ben benzeri bir leke zannedilebildiği ve vücudun herhangi bir yerinde görünebildiği için, bir ayna yardımıyla vücudunuza gözatmanız iyi olabilir.

8-Sigara kullanımı ve gebelik memelerde sarkmaya yol açabilir.

Deride hayati öneme sahip olan, elastin adı verilen bir protein; derinin elastik olmasını ve yırtılmadan esneyebilmesini sağlar. Devamlı sigara kullanımı bu proteini yıkarak, memelerin sarkmasına sebep olur. Bunun yanında, 2007 yılında Amerikan Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından yapılan bir konferansta sunulan bir araştırma, hamileliğin de memelerde sarkmaya yol açtığını gösteriyor.

9-Tüm sütyenlerinizi elleyebilirsiniz – Bilim için!

Hatta, bunun için Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nde bir bölüm var. Top Form isimli bir sütyen üretici fırma tarafından düzenlenen laboratuvar, tüm kaynaklarını sütyen araştırma ve geliştirmeye adamış durumda.

 


Görsel: Vladimir Gjorgiev/Shutterstock
Kaynak: iflscience.com, Nine surprising facts about breasts you probably didn’t know, http://www.iflscience.com/health-and-medicine/nine-surprising-facts-about-breasts-you-probably-didn-t-know

Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (3 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • korhan 29 Aralık 2015 - 01:46
 • yukarıdaki makale bir “çevre mühendisliği” konusu mudur? ;-))

 • Ögetay Kayalı 06 Ağustos 2015 - 11:50
 • Situmulation kelimesini “stimülasyon” yerine Türkçe karşılığı olan “uyarım” olarak çevirmenin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

  • BilimFili.com 06 Ağustos 2015 - 11:58
  • Uyarınız için teşekkür ederiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv