Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Küresel ısınma daha önce düşünülenden daha hızlı artacak. Sebebi ise; doğal olarak salınan sera gazlarının emisyonlarının artması ve aynı zamanda bu gazlar üzerinde olan sıcaklık etkisi. Bu durum, Linköping University’de yapılan ve doğal metan emisyonlarını ölçen yeni bir çalışmayla da doğrulandı.

Linköping University’den araştırmacı ve aynı zamanda üniversitede doktora öğrencisi Sivakiruthika Natchimuthu’ya göre; bütün hesaplamaların sonuçları, insanlar tarafından tetiklenen küresel ısınmanın doğal sera gazı emisyonlarını arttırdığını gösteriyor.

İki yılı aşkın bir süredir, Linköping University’deki araştırma grubu, aynı sonucu destekleyen birçok araştırmaya katkı sundu: iklim ısındıkça, doğal sera gazı emisyonlarında da artış gözlemleniyor.

Bu konu üzerine son yapılan çalışmada, araştırmacılar üç gölün metan gazı emisyonlarını incelediler. Sıcaklığın etkisi bu göller üzerinde oldukça açıktı. Sıcaklığın artması ile birlikte gölün metan gazı emisyonu da katlanarak artıyordu. Limnology and Oceanography’de yayımlanan çalışmada yapılan ölçümlere göre; sıcaklığın 15’den 20 santigrad dereceye yükselmesi, metan emisyonu seviyesini neredeyse ikiye katlıyordu.

İnsanlar tarafından tetiklenen sera gazı salınımındaki artış öngörülebiliyor ve iklim üzerine yapılan/yapılacak tahminlere dahil edilebiliyor. Fakat, doğal sera gazı emisyonlarının gelecekteki gelişimi, insanlar tarafından tetiklenene kıyasla öngörülemiyor.

Şimdi ise, bu kısır döngü üzerine edindiğimiz bilgiler adeta bir uyarı niteliği taşıyor. Fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan sera gazı salınımı, sıcaklığın artışıyla sonuçlanıyor; bu sıcaklık artışı da, doğal sera gazı emisyonlarının artışına sebep oluyor.

Linköping University’den profesör David Bastviken’e göre:

‘’Artık hipotezler üzerine konuşmuyoruz. Bu konudaki kanıtlar giderek artıyor ve detaylı araştırmaların sonuçları süpriz bir şekilde oldukça net. Yani artık soru; doğal sera gazı salınımının artıp artmayacağı değil, ne kadar artacağı.’’

Bu durum, insanlar tarafından tetiklenen sera gazı emisyonlarının sıcaklığı beklenenden daha hızlı arttıracağı anlamına geliyor. Tabii ki, bir de bu araştırmaya iyi tarafından bakmak gerekiyor. Bu araştırma aynı zamanda insanlar tarafından tetiklenen sera gazı emisyonlarındaki azalmanın hem ısınma üzerindeki doğrudan etkinin düşürülmesini sağlayıp hem de artan doğal sera gazı emisyonlarına olan geri dönüşü engelleyeceğinden iki kat daha faydalı olacağını gösteriyor.

İlgili Makale: Sivakiruthika Natchimuthu, Ingrid Sundgren, Magnus Gålfalk, Leif Klemedtsson, Patrick Crill, Åsa Danielsson, David Bastviken. Spatio-temporal variability of lake CH4fluxes and its influence on annual whole lake emission estimatesLimnology and Oceanography, 2015; DOI: 10.1002/lno.10222

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir