Küçültülmüş parçacık hızlandırıcı ile enerji rekoru!

  Enerjide rekor Berkeley Laboratuvarı Lazer Hızlandırıcı( BELLA) sayesinde kırıldı. Katrilyon watt güç elde edilen bu çalışma 2013 yılında başlamıştı. Dr Wim Leemans’ın öncülüğünü yaptığı araştı..
Görsel Telif:

 

Enerjide rekor Berkeley Laboratuvarı Lazer Hızlandırıcı( BELLA) sayesinde kırıldı. Katrilyon watt güç elde edilen bu çalışma 2013 yılında başlamıştı.

Dr Wim Leemans’ın öncülüğünü yaptığı araştırma takımı, 9 cm uzunluğunda plazma tüpü içerisinde parçacığı hızlandırarak 4.25 milyar elektron volt enerjiye karşılık gelen hıza ulaştı.

Sıradan parçacık hızlandırıcılarına göre bin kat daha güçlü olan hızlanma deneyinde elde edilen hızın karşılığına gelen enerji, lazer plazma hızlandırıcılarının şu ana kadar elde ettiği dünya rekorunu kırmayı başardı.

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı gibi sıradan parçacık hızlandırıcıları parçacığı metal bir oyuk arasında  elektrik alanın modilasyonu ile hızlandırmakta. Bu tekniğin limiti metal parçalanmadan önce her metreye 100 mega-elektron volt ile sınırlı.

Lazer plazma hızlandırıcılarının ise tamamen farklı bir yöntemi var. BELLA deneyi özelinde değerlendirecek olursak, bir lazer ışığı sinyalinin plazma içeren kısa pipet tarzı tüpün içine enjekte edilmesi yöntemi kullanılmakta.

Gönderilen lazer plazma içerisinde bir kanal yaratmasının yanısıra dalgalar serbest elektronları yakalayarak onları yüksek enerjilere hızlandırıyor.

Bu aynı bir sörfçünün dalga üzerine çarpınca hız kazanmasına benziyor.

Takımın yakın zamandaki hedefi olan 10 milyar elektron volt’a ulaşabilmesi için özellikle lazer akışının sağlandığı plazma kanalının daha iyi kontrol edilmesi gerekiyor ve araştırmacıların gönderilen ışığın daha fazla enerjisi olan elektronları kullanması amacıyla doğru şekilli tünel yaratmaları gerekiyor.

Referans:

W. P. Leemans et al. 2014. Multi-GeV Electron Beams from Capillary-Discharge-Guided Subpetawatt Laser Pulses in the Self-Trapping Regime. Phys. Rev. Lett. 113, 245002; doi: 10.1103/PhysRevLett.113.245002

Fotoğraf: Roy Kaltschmidt.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv