Kozmetik Analizlerin Yapılması İçin Ucuz ve Yeşil Yöntem Geliştirildi

Güzellik malzemeleri üretmek için kullanılan 10,000 den fazla bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerin kullanıcı sağlığını riske atmayacağının garanti altına alınması için de gerekli testlerin yapılması..
Görsel Telif:

Güzellik malzemeleri üretmek için kullanılan 10,000 den fazla bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenlerin kullanıcı sağlığını riske atmayacağının garanti altına alınması için de gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. UPV/EHU araştırmacısı Josu Lopez, kozmetik sektöründe kullanılan kimyasalların testlerini yapmakta kullanılabilecek ‘’ yeşil ‘’ metotlar geliştirdiğini duyurdu. Bu metotlarda çok küçük miktarda çözücü kullanılıyor ve diğer analitik yöntemlere kıyasla çok daha az miktarda çözünmeyen artık üretiliyor.

Kozmetik sektörü dünya genelinde önemli bir endüstri ve yüksek seviyede sofistikasyona erişmiş durumda. 10,000 den fazla bileşen kozmetik ürünler üretmek için kullanılıyor; bundan dolayı bu bileşenlerin insan sağlığı açısından analizlerinin yapılması da büyük bir önem taşıyor. Avrupa Birliği tarafından 2009 yılında onaylanan 1223/2009 düzenlemede, bileşenlerin kullanımlarındaki belirli durumlar da dahil olmak üzere, kullanıcı güvenliğini garanti altına alan bileşenlerin listesi yayımladı.

Araştırmacı Josu Lopez’in geliştirdiği yeni metotlarla bu  bileşenlerin miktarının belirlenmesi artık daha ucuza da mümkün. Lopez tarafından çalışılan yöntemler kapiler elektroforezi temel alıyor. Araştırmacının açıklamasına göre, ‘’ bu tekniğin en önemli avantajı ‘’ yeşil ‘’ teknik olması, çünkü küçük bir organik çöüzücüve küçük bir artıkla bu analizlerin yapılması mümkün. ‘’

Ucuz, Basit ve Yeşil Yöntem

Lopez’in geliştirdiği yöntemlerde sadece ürünün seyreltilmesi gerekiyor ve yöntemleri uygulamak da oldukça maliyetsiz. Bundan dolayı daha öncelerde kullanılan yöntemler olan sıvı ve gaz kromotografiye de güzel bir alternatif. Ayrıca, geliştirilen teknikteki önemli bir nokta da kapiler elektroforez kullanılarak birçok bileşenin ayrılmasının başarılmış olması, örneğin bu teknik ile kokuların ve allerjenlerin ya da koruyucular ve ultraviyole süzgeçlerin eş zamanlı ayrılması mümkün.

Kaynak:

University of the Basque Country. (2015, May 29). ‘Green chemistry’ to quantify the components of cosmetics. ScienceDaily. Retrieved May 31, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/05/150529101016.htm

 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv