Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Kalp krizi (KK) geçirdikten sonra sigarayı bırakmak, tekrar KK geçirme ve ölüm riskini %30-50 arasında azaltıyor. Peki, yaşam kalitesi üzerine etkisi?

Uzun yaşamak-kaliteli yaşamak arasındaki denge, kişisel hayat görüşümüzün yansıması olarak bir yöne doğru kayabilse de, sağlık açısından düşünüldüğünde bilimsel hedef, biri için diğerinden feragat etmeden yola devam edebilmeyi olası kılan seçenekler sunabilmektir. Birçok hastalıkta uygulanan tedavilerin etkinlik karşılaştırmaları sırasında sadece sağkalım verileri değil, sağ kalınan süredeki yaşam kalitesi üzerine olan etkileri de eşit ölçüde önemli kabul edilerek analizler yapılmaktadır.

Dizinlerde Eylül 2015’te yer alacak, ABD’de yapılmış ileriye dönük iki büyük araştırmadan elde edilen verilerin yorumlandığı oldukça geniş kapsamlı bir çalışmada, KK geçirdikten sonraki süreçte anjina (kalp kasının yetersiz beslenmesine bağlı ortaya çıkan göğüs ağrısı) sıklığı ve sağlık ilintili yaşam kalitesi penceresinden bakıldığında sigaranın etkileri incelenmiş.

Anjina sıklığı ile fiziksel ve zihinsel yaşam kalitesi açısından standart soru formları uygulanan 4.003 hastanın karşılaştırılması sonucunda, KK geçirdikten sonraki birinci yılda, KK sonrası sigara içmeye devam edenlerde, bırakanlara nazaran anjina sıklığı yüksek, zihinsel yaşam kalitesi belirgin derecede daha kötü olarak bulunmuş. Alt grup analizlerine bakıldığında; sigarayı bıraktıktan sonra KK geçirenlerde, anjina sıklığı ve yaşam kalitesi açısından gözlenen iyiliğin hiç sigara içmemiş nüfusla aynı seviyede olduğu gösterilmiş.

Böylece, KK geçirdikten sonra sigarayı bırakmanın “uzun yaşam” yanında, “kaliteli yaşam” anlamına da geldiği güçlü bir tasarıma sahip bu çalışma ile gösterilmiş oldu. Sadece bir yılın sonunda bile böylesine anlamlı farkların elde edilmesi, sigarayı bırakmak için sebeplerini çeşitlendirmek isteyen kalp hastası tiryakilere aradıkları olanağı sunacak gibi görünüyor.

 
Kaynak : 10.1161/CIRCOUTCOMES.114.001545.
 

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir