Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Dünya Kupası, Maratonlar, Wimbledon Tenis Turnuvası, Super Bowl gibi büyük ve dünyaca ünlü spor olayları fanlar , taraftarlar ve takipçiler tarafından günler hatta aylar önceden takvimlerde işaretleniyor. Robotik takipçileri ve izleyicileri de Haziran ayını iple çekiyor. DARPA Robotik Yarışması Finalleri 5-6 Haziranda Kaliforniya , Pomona'daki Fairplex'te gerçekleşecek.  Dizden yukarı kadarlık kısım baz alındığında , Atlas* tip robotların 4te 3 ü yeni stil, yanlızca 4te 1i eski Atlas'tan.
 Robotlardan daha yüksek enerji verimliliği, daha fazla el becerisi ve daha az gürültü bekleniyor. Robotlar ayrıca daha güçlü haldeler, öyle ki yere düşme durumunda kendilerini kaldırabilecekler.  Kollar yeniden konumlandırıldı, omuzlar diğer yöne çevrildi, kol çıkış yerleri daha aşağıya alındı... Örnek bir robot bileklerinin serbestlik derecesi, kapı kolunu açarken tüm kolu omuzdan oynatmak yerine sadece ellerini döndürerek açabilmelerini sağlayacak dereceye getirildi. Geliştirilen robot  1.88 boyunda ve 156.5 kilogram ağırlığında.
DARPA Robotik Yarışması program yöneticisi Gill Pratt, Bağlantısız (Fişsiz) Atlas hakkında yorumlarını paylaştı : " Kabloyu kesmek zorundayız, güvenlik çizgisini en ön plana koymadan, yine de denemeler sırasında kullanmalıyız." .  DARPA ' ya göre, yarışan ekipler robotlarını büyük yarıştan önceki aylarda düşme önleyicilere bağlı tutmak zorundalar, zarara karşı korumak amacı güdülüyor.  Pratt, risk tahmini ve yönetiminin yarışın bir parçası olduğunu ve ekiplerin denemeler sırasında olabilecek şeylere karşı da önceden hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi. " Ancak, finallere gelindiğinde bağlantılar kesilecek." diye ekledi. Güvenlik çizgisi artık orada olmayacak.Ekipler robotlarıyla güvenli bir kablosuz ağ yardımıyla iletişime geçecek. Robotu yeniden dizayn eden, Boston Dynamics’ten proje yöneticisi Joe Bondaryk da Yeni Atlas hakkında konuştu: “Çalışma takımlarının Bağlantısız (Fişsiz) Yeni Atlas’ı yeniden tanıması sözkonusu olacağından, önümüzdeki üç ay boyunca iş yükü bir hayli fazla olacak. “ Robotun sırtında ekibin tüm DRC final süresince üzerinde çalışması gereken tüm enerjiyi simgeleyen bir büyük kutu bulunmakta. Cihazın pilinin yeni dağıtım paneline doğru ilerlemesi gücü oluşturmakta. Robotun kalbi ise çok sessiz çalışan bir pompa, bu da robotu daha da sessiz yapıyor. Ekiplerin işitme koruması kullanmasına ihtiyaçları yok; çünkü bu pompa, yarışma süresince robota uygulananacak basıncın düzenlenebilmesini sağlayan bir basınç pompası . Böylelikle, pil gücünden de tasarruf sağlanmış oluyor. Üzerindeki bilgisayar grubu ise, kafa sensöründen çıkan görüntüleri işleyerek robota emredilen görevlerin yapılması için talimat veriyor. DRC bir robot sistemleri  ve yazılım ekipleri yarışması, öyle ki robotların doğal veya yapay tüm felaketlerde insanlara yardım etmesi bekleniyor. Yarışma çok zor olması için tasarlandı. Pratt :  "DARPA, felaket durumunda en hızlı tepkileri verebilecek acil robotik kurtarma ekiplerinin yapılabilmesi için hangi adımların atılması gerektiği konusunda uluslararası çalışma arkadaşlarımıza danışmanlık yapıyor. DRC finalleri bunların meyvelerinin toplandığı yer olacaktır." şeklinde bir açıklama yaptı.  Felaket durumuna bağlı olarak DARPA tarafından geliştirilen görevleri, robotların yapabilmesi için gerekli buluşları yapabilmeleri için de ekiplerin çok ama çok az zamanının olması bu yarışmanın en ilgi çekici yanlarından biri...     Referans  : PHYS.org Daha fazla bilgi için :  www.theroboticschallenge.org/  
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir