Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Dünyanın mevcut haliyle 1 yılda ürettiği tüm kaynakları (sebze, meyve, et, balık, karbondioksit emilimi, pamuk vs.) tükettiğimiz takvim günü olarak tanımlanan Dünya “Hedefi Aşma” Günü 2015 yılı için 13 Ağustos olarak hesaplandı.

14 Ağustos itibarıyla tamamen insanlar olarak tüketmiş olduğumuz yıllık kaynaklar tüm canlıların kullanımına sunulmuştu. (Logo Telif: Global Footprint Network) 14 Ağustos itibarıyla tamamen insanlar olarak tüketmiş olduğumuz yıllık kaynaklar tüm canlıların kullanımına sunulmuştu. (Logo Telif: Global Footprint Network) 14 Ağustos itibarıyla tamamen insanlar olarak tüketmiş olduğumuz yıllık kaynaklar tüm canlıların kullanımına sunulmuştu. (Logo Telif: Global Footprint Network)


Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Küresel Ayak İzi Ağı’nın (Global Footprint Network) yaptığı hesaplamalara göre, dünyanın 2015 için tahsis ettiği yıllık bütçeyi 8,5 ay içinde tüketmiş bulunuyoruz. Kalan süre için kim olduğunu bilmediğimiz bir kredi sağlayıcısından, faiz ve geri ödeme şartları hakkında hiçbir fikrimiz olmayan bir “borç” kullanmaya başladık bile.

Dünyanın, üzerindeki yaşamın talebini karşılamak üzere sundukları olan biyokapasite ile, yaşamın dünyadan talebini ifade eden ekolojik (çevresel) ayak izi arasındaki bu denge bozulalı çok oluyor aslında. An itibariyle, dengenin bozulma hızındaki artışın ivmeleniyor olması daha gerçekçi bir endişe kaynağı olarak karşımızda duruyor. Sadece bir yıl içinde borçlanmaya geçtiğimiz gün olan hedef aşma günü 4 gün erkene kaydı. Kaba bir hesapla, çevresel ekonomideki kötü gidiş oranı yıllık %1.64’e ulaştı. Şu an için yıllık talepleri karşılamak adına 1.6 dünyaya gereksinim var ve bu gidişle 2030 yılında ihtiyacımız olan dünya sayısı 2’ye ulaşacak. Üzgünüz ki bu süre içinde üzerinde yaşam geliştirebileceğimiz yeni bir dünya keşfetmemiz gökbilimsel olarak olası görünmüyor.

Ne zaman ulaşacağımızı da kestiremediğimiz o “geri dönüşümsüz” an – yeni borç verilmeme anı - gelmeden önce yapılabileceklerle ilgili olarak bu yıl sonuna doğru Paris’te gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı büyük önem taşıyor.

 

Dünyadan kişisel olarak talep ettiklerinizi (ayakkabı numaranızı) buradan öğrenebilirsiniz:

http://www.footprintnetwork.org/en/index.php/GFN/page/calculators/

İlgili Bağlantılar:

http://www.overshootday.org/

www.footprintnetwork.org
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir