Geç Saatlerde Uyumak Kilo Alımına Sebep Olabilir

Yeni yapılan bir çalışmaya göre; geceleri geç saatte uyuyan genç ve yetişkinler, daha erken yatan akranlarına göre kilo almaya daha yatkınlar. Çalışmada uyku ve vücut kütle indeksi arasında bir ilişki..
Görsel Telif:

Yeni yapılan bir çalışmaya göre; geceleri geç saatte uyuyan genç ve yetişkinler, daha erken yatan akranlarına göre kilo almaya daha yatkınlar. Çalışmada uyku ve vücut kütle indeksi arasında bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşıldı.

Berkeley Univesity’den araştırmacılar; 3300 genç ve yetişkinden elde edilen boyuna verileri analiz ettiler ve bireylerin kaybettikleri her uyku saati için BMI ‘da (Body Mass Indeks – Vücut Kütle İndeksi) 2.1 puan kazandıkları sonucuna ulaştılar ve bu kazanım yaklaşık 5 yıllık periyotta gerçekleşiyor.

(BMI: kilogram cinsinden kilonun, boyun metre cinsinden karesine bölümü ile elde edilen ölçümdür. Sağlıklı bir yetişkinin BMI aralığının 18.5 ila 24.9 arasında olduğu öngörülüyor.)

Dahası; Sleep ‘in Ekim sayısında yayımlanan araştırmaya göre; egzersiz yapma, ekran başında geçirilen süre ve uyunan saat sayısı da bu BMI artışında hafiflemeye sebep olmuyor.

Araştırmacılar; sonuçların, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecinde kilo yönetimi için potansiyel bir hedef olarak yalnızca toplam uyku süresinin değil uyku saatinin de önemine vurgu yaptığını söylüyorlar.

Çalışmada; 1994 yılından beri Amerika’daki gençlerin etkilenim ve davranışlarını takip eden Ulusal Gençlik Sağlığı Boylama Çalışması’ndan elde edilen veriler analiz edildi. Üç zaman dilimine (ergenlik dönemi başlangıcı, üniversite çağı ve genç yetişkinlik) odaklanan araştırmacılar; 1994 yılından 2009 yılına kadar gençlerin uyku zamanlarını ve BMI sonuçlarını karşılaştırdı.

Araştırmacılar; gençlerin kilo ve boylarına dayalı BMI ölçümlerini hesaplarken, gençler; uyku zamanlarını ve uyku saatlerini belirttiler.

Anketlere göre; gençlerin çoğu önerilen uyku saati olan 9 saatlik uykuya sadık kalmıyorlar ve okulda uyanık kalmakta güçlük yaşıyorlar. İnsanın fizyolojik ve metabolik görevlerini düzenleyen sirkadiyen ritimleri ergenlik başlangıcında uyku döngüsünü daha geç vakitlere doğru taşır.

Böylece; çalışma sonuçları, daha erken saatte uyuyan gençlerin yetişkinlikte daha sağlıklı bir kiloya sahip olacaklarını gösteriyor.


Çalışma Referansı: Lauren D. Asarnow, Eleanor McGlinchey, Allison G. Harvey. Evidence for a Possible Link between Bedtime and Change in Body Mass Index. SLEEP, 2015; 38 (10): 1523 DOI: 10.5665/sleep.5038


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (1 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Aydın Günaydın 08 Ekim 2016 - 22:27
  • Kilo aldırıyor demek çok yanlış bir cümle.Yağ ile kilo almak var birde kas ilke kilo almak var.Bir erkek 1.80 boyunda,80 kilo %10 yağ oranına sahip ise sağlıklı bir vücudu vardır.Ama aynı erkek 1.80 boy,80 kilo ve %30 yağ oranıyla obez tehlikesi ile karşı karşıyadır ve sağlıksız bir vücudu vardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv