Kedileri Tehdit Eden FIP Hastalığı İçin Tedavi Geliştirildi

Kansas Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesi araştırmacıları, geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir makalede sadece kedigilleri etkileyen ve ölümcül sonuçlar doğuran FIP (İng. Feline Inf..
Görsel Telif:

Kansas Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesi araştırmacıları, geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir makalede sadece kedigilleri etkileyen ve ölümcül sonuçlar doğuran FIP (İng. Feline Infectious Peritonitis) hastalığının antiviral tedavisinde başarıya ulaştıklarını açıkladılar. Ekip, uygulama sonucunda virüsün çoğalmasının durdurulduğunu ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçildiğini belirtiyor.

FIP hastalığına “Kedigil koronavirüsü” (İng. Feline coronavirus) olarak adlandırılan bir virüs neden oluyor. Aslında kedigil koronavirüsünün çeşitli türleri var ve çoğu nispeten zararsız. Fakat koronavirüslerin küçük bir yüzdesi, kedi vücudunda mutasyona uğrayarak FIP haline gelebiliyor. FIP’i ölümcü kılan, kedinin bağışıklık sisteminin virüsün bu mutant biçimine verdiği tepki oluyor. Dolayısıyla, bağışıklık aracılı olan bu hastalıkla başetmek için bilimciler viral replikasyon üzerine gitmeye karar vermiş.

FIP hastalığının iki türü var: Islak FIP ve kuru FIP. Koronavirüs FIP tipine evrilir evrilmez, genellikle hastalığın ıslak biçimi görülüyor. Karında su birikiyor, ateş çıkıyor, sarılık ve kilo kaybı baş gösteriyor. Durumu teşhis etmek çoğu zaman güç ve geç kalınmış olarak gerçekleşiyor. Bunda kedilerin kendilerini ne kadar kötü hissettiklerini belli etmemek konusundaki yeteneklerinin de payı olsa gerek.

Kırmızı ile gösterilen antiviral bileşik, koronavirüs proteazına bağlanıyor. Koronavirüs proteazı, virüsün çoğalmasında önemli rol oynuyor. Antiviral bileşik aktif bölgeye bağlanarak, viral proteazın işleyişini engelliyor ve virüsün çoğalmasını durduruyor. (Telif: Kansas State Üniversitesi)

Şimdiye kadar FIP’in tedavisi yoktu ve bu belirtiler başladıktan kısa bir süre sonra ölüm kaçınılmaz oluyordu. Kansas ekibi, bir antiviralin FIP’in ilerleyişini durdurup, süreci geri çevirebilme olasılığının açıklığa kavuşmamış olduğunu ve gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda tam olarak bunu başardıklarını ifade ediyorlar. Deneye katılan FIP hastası kedilerin, 20 günlük bir antiviral tedavinin ardından iyileşerek, eski sağlıklarına kavuştuklarını ekliyorlar.

Ekip lideri Yunjeong Kim şöyle anlatıyor: “FIP’in ileri klinik evresindeki laboratuvar kedilerinin başarılı tedavisine ilişkin ilk deneysel kanıtı sunduk. Antiviral tedavinin, tedavi edilmediği takdirde ölüme götüreceği kesin olan bir evresinde, kedilerin bütünüyle iyileşmesini sağladığını ortaya koyduk.” Araştırmadan elde edilen bulguların, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar aleminin diğer üyelerinde görülen benzeri rahatsızlıkların tedavisinde yol gösterici olması umuluyor. FIP’e benzer özellikler gösteren insan koronavirüsü hastalıklarına örnek olarak MERS (İng. Middle East Respiratory Syndrome) verilebilir. Yunjeong Kim, geliştirdikleri antiviral bileşiklerin, MERS koronavirüsü de dahil, hücre kültürü içindeki çeşitli koronavirüsler üzerinde de etkili olduğunu ve çalışmalarını sürdüreceklerini ekliyor.

BilimFili Bilgilendirme
Araştırma hakkında burada aktardıklarımızın dışında tedaviyi geliştiren ekibin liderine http://www.vet.k-state.edu/education/dmp/faculty-staff/faculty/kim/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Önerilen Ek Okuma: FIP’le İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kaynak ve İleri Okuma

Etiket
 • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
 • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
 • Destek Ol
Yorum Yap (25 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

 • pelin aslan 23 Mart 2017 - 14:32
 • merhaba heskese geçmiş olsun . 1 yaşındaki kedime de ıslak fip teşhisi konuldu. bu teşhis konup tedavisi olumlu sonuç veren birileri varsa eğer lütfen yardımcı olun

 • betulumbenbetul 18 Ocak 2017 - 08:09
 • Herkese merhaba,
  2 gündür yazıda bahsettiğiniz veteriner bayan ile mailleşiyorum.Malesef bende aynı yanıtı aldım.

  kendisine attığım mail şu şekilde; ( kedimin ıslak fib olduğunu, ciğerlerinin %35 ini kullanabildiğini, ve kullandığım ilaçlardan bahsettim. Yardımcı olabilirmi diye rica ettim.

  ”Dear Yunjeong Kim,
  Good day!
  I have a Scottish Fold male cat which is 15 months old now. And i’ve just found out he has this disease. All the vets told me that there is no cure for this disease. When i was searching the internet, i came up with your name and it says that you have a vaccine or a drug for this disease.
  My cat’s Fip type is wet. (This is what vets said to me) He can only use 35% of his lungs now beacuse of the water in them.
  I used below medicines:
  • Lasix
  • Monodoks (100 mg)
  • Vedavet – Phytomins (twice in a day)
  • Virbac Omega interferon
  • Zylexis (3 doses in 10 days)
  • Lysine Tab (one in a day)
  • Milk Thistle (one in a day)
  And i started to use Hills A/D cat food to make his immune system more powerfull.
  What it seems, they are not working. He may be a little bit better but still not the same he is before.
  Can you please tell me what can i do to save my cat? I’m writing this e-mail to you because i’m desperate.
  If you can reply me, it means the world to me.
  Have a nice day & Best regards,

  Kendisinden gelen cevap şu şekilde oldu; ( deneysel stoklarının bir süre önce bittiğini, klinik denemelerinin şimdilik kapandığını, bu sırada en uygun dozu bulmak için araştırma yaptıklarını ve bunun FDA tarafından lisanslaştırılıp ticari olarak piyasaya sürülmesinin bir kaç yılı bulacağını yazmış.

  ”Dear Betul,
  I am sorry to hear that your cat was diagnosed with FIP. Unfortunately, our clinical trial was closed to new patients a couple of months ago for we depleted our stock of the experimental compound. The compound is still at the research stage and the trial is to find out the optimal duration and dosage for our compound in natural FIP. It would take several years for it to be commercialized (licensed by FDA). I am very sorry that I can’t be of much help to your cat.
  Best regards,
  Yunjeong

  Sonraki mailde kendisine yapılabilecek başka bir alternatif olup olmadığını, kedimin bu şekilde ölüme mi gideceğini, bu şekilde ne kadar yaşayabileceğini ve çaresiz olduğumu yazdım.

  Aldığım cevap şu şekilde; ( bu duruma çok üzüldüğünü, onun için elimden geleni yaptığımı, göğsündeki sıvının çok rahatsız edici olduğunu ve veterinerin onun için doğru zamanı bana söyleceğini yazmış. sanırım onu uyutmam gerektiğinden bahsediyor.

  ”Dear Betul,
  I understand that it is very hard to see a family member to suffer. But you are doing everything you can for him. Having chest fluid can be very uncomfortable and you vet would let you know when the time is for him. My thoughts are with you and your cat.
  Best,
  Yunjeong ”

  Ben hala durumu çok kabullenebilmiş değilim.Şefkatimi ve sevgimi kedimden çekmiyorum. Elimden gelen herşeyi yapıyorum. Kullandığım ilaçların mamaların etkili olacağını düşünüyorum.( öyle ümit ediyorum) Çalıştığım için malesef gün içinde evde yalnız kalıyor fakat ben onun için evin heryerine battaniyelerle uyuyabileceği rahat edebileceği battaniyeli yastıklar koydum ve gün içerisinde youtube da bulabileceğiniz kediler için rahatlatıcı müzikler açık bırakıyorum. Kullandığımız ilaçlardan mı hastalığından mı bilmiyorum genel olarak çok yorgun, mutsuz olmasına rağmen inanın akşamları eve geldiğimde kucağımı aldığım anda yaşadığı sevinci hala görüyorum.

  Eğer sizinde kedinizin başınıza aynısı gelmişse, bence vazgeçmeyin. Umudunuzu yitirmeyin.

  Fip Tedavisinde 4. gün savaşımızdayız dualarını eksik etmeyin.

  • Birce 18 Ocak 2017 - 16:50
  • Oncelikle cok gecmis olsun. Benim kedime de 1 hafta once islak fip tanisi kondu. Istanbulda bir klinikte suan tedavi goruyor. Tedavi 20 gunluk. Bugun 5. gunundeyiz. Henuz yeni oldugu icin ise yarayip yaramadigi konusunda birsey soyleyemem fakat umudumuz var.

   • Aydan Akbay 25 Ocak 2017 - 01:38
   • Kediniz tedaviye cevap veriyor mu? Lutfen acilen cevap yazin, oglum fip.. 🙁

   • betulumbenbetul 19 Ocak 2017 - 08:12
   • Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Bahsetmiş olduğunuz klinik Beşiktaş’ta bulunan Petvet kliniğimidir? Veteriner hekim Alper bey mi ? Eğer öyleyse tavsiye üzerine kendisi ile bende görüştüm. 25 Fip teşhisli kediden 20 tanesini iyileştirdiğini söyledi. Aynı 20 gün süren bir kur ile. Çok araştırdım bu tedaviyi çok soruşturdum. Kendisi Amerika’dan getirdikleri özel bir ilaç kullandıklarını söyledi fakat ilacın ismini vermedi. Danıştığım sorduğum her kişi, her veteriner böyle birşeyin imkansız olduğunu söyledi. Bahsettiği iyileşen kediler sanıyorum ki Fıp’e dönmemiş sadece Corona virüsü taşıyan kediler. Ben şahsen kedim için 20 gün orada bırakıp bir sürü serumlar ilaçlar vs almasını istemediğim için bırakmadım.
    Umarım size iyi gelir. Umarım düzelir.
    Bir iyileşme olursa hatta bilgi verirseniz çok sevinirim.
    Tekrardan çok geçmiş olsun.

    • Ümit Ünder 17 Şubat 2017 - 11:47
    • Bugün kedimin fip olduğunu öğrendim ve ne yazıkki anladığım kadarıyla tedavisi yok, uyutsakmı bilemedim zaten çalışmıyorumda ne yapıcamı bilemiyorum ve veterinerlerin fahiş fiyatları da cabası

    • Birce 22 Ocak 2017 - 15:36
    • Evet o klinikte. Ben kuru fipli iyilesmis bir kedinin sahibiyle telefonda gorustum. 2 tane kuru fip hastasi kedisi iyilesmis. Ben de bi tavsiye uzerine oraya gittim. Tedavinin yarisi bitti. Evet zor bir karar zaten hasta ve guclu olmayan bir kediyi 20 gun boyunca bir klinikte birakmak ancak umudumuz olan tek tedavi yontemi buydu. Inanin buraya gelmeden once gittigimiz veterinerlerde daha aci cekmiyorken uyutsak mi acaba diye dusunuyorduk. Ilaclar igne degil surup ve hap oldugu soylendi ama ilacin adi soylenmedi. Ilk biraktigimiz gun serum takviyesi yapildi cunku hic yemek yemiyordu sonra biraz yemek yemeye basladigi icin serum verilmedi. Umarim size 10 gun sonra iyi haberlerle donerim ve sizin kedinize de bir umut oluruz.

     • Aydan Akbay 25 Ocak 2017 - 01:41
     • Merhaba, bugun kedimin fip oldugunu ogrendim. tedavi sizin kedinizde sonuc veriyor mu? Lutfen en kisa surede yazın,cok çaresizim…ckk gecmis olsun bu arada 🙁

     • Birce 26 Ocak 2017 - 19:52
     • Cok gecmis olsun. Tedavini ise yarayip yaramadigini 1 hafta sonra ogrenecegiz. Isterseniz klinige gidip yada arayip danisabilirsiniz. Umarim kedimiz iyilesir size de umut olur.

     • Yeşim Tunçsan 12 Şubat 2017 - 03:06
     • Kedinizin son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem…

     • Birce 13 Şubat 2017 - 20:29
     • 20 gunluk tedavi boyunca klinikte kaldi. 20 gun sonundaki bekledigimiz sonucu tam olarak alamadik. Klinikte stresli olduguna karar verip 10 gun daha uzatip ayni tedaviye evden devam ettik. Bugun 10 gun bitti, kan degerlerine ve biyokimyaya bakildi. Lenfosit MID ve GRAN degerleri normal duzeye geldi. Daha once 0.3 olan albumin/globulin orani 0.45e yukseldi. 20 gunluk tedaviden sonra eve ilk getirdigim gun yururken dengesi bozulan mamanin ve suyun yanina yaklasmayan kedi yataga ziplamaya ve yemek aramaya basladi. Suan WBC degeri yuksek oldugu icin tekrar klinikte. Ama antiviral tedavisi bitti sadece antibiyotik tedavisi yapilacak.

     • pelin aslan 23 Mart 2017 - 15:09
     • merhaba kedinizin durumu iyi mi? kurtuldu mu bu illet hastalıktan? bize de ıslak fip teşhisi konuldu ve tedavisi yok deniyor. umarım umut olursunuz bize

     • Yeşim Tunçsan 13 Şubat 2017 - 23:57
     • Corona virüsü ortadan kalkıyor mu, yoksa enfekte olmaya devam ediyor mu? Benim kedimde de yürüme sorunu başladı. Bugün klinikten alacağım. Oraya götürmeli miyim emin olamıyorum.

     • Birce 20 Şubat 2017 - 22:22
     • Ilacin mutasyona ugramis ve fipe sebep olan corona virusun uremesini engelledigi soylenmisti. Virusun uremesi durdurulup ayni zamanda bagisiklik guclendiricilerle destekleniyor. Benim kedimde fipe ek olarak baska hastalik da tespit edildi. Ama suan kan degerlerinin ve biyokimyanin fip acisindan normale dondugu ve artik fiple ilgili bir sorunumuz olmadigi soylendi.

     • Ege 24 Aralık 2017 - 22:57
     • Merhaba Birce Hanım, kedim 4 aylık ve ıslak FIP teşhisi koyuldu. Şu anda her gün veterinerde akciğer ve kalbindeki ödemin atılabilmesi için diüritik alıyor ve serum vitamin antibiyotik tedavisi yapılıyor. Veteriner de biz de çok umutlu değiliz yavrumum sürekli ateşi çıkıyor ve çok güçsüz yemek hiç yemiyor. Kedinize tam olarak nasıl bir ilaç tedavisi yapıldı, 10 gün boyunca kullanımınız için size ne verilmişti? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim, çok teşekkür ederim.

     • İ. Gürsoy YAVUZ 18 Eylül 2017 - 01:06
     • Birce Hanım şu anda kedinizin durumu nasıl ve 7 ayı nasıl geçirdiniz?

 • Erhan Altuntaş 28 Aralık 2016 - 20:44
 • Merhaba arkadaşlar ben Ankaradan Yazıyorum benim 4 aylık oğlum Alex te fip hastalığına yakalanmış İlk önce bir veterinerden öğrendik fakat daha sonra Ankara veterinerlik fakültesine götürdük orada bize yemek borusu genişlemesi var bir iki ilaç ve yeme hususunda tavsiye de bulunuldu çok sevindik bir yığında para harcadık hastanede fakat hiç değişen bişey olmadı başka bi özel veterinere gittik veteriner arkadaş ilk kontrolden hemen sonra fip olduğunu söylediğinde yıkıldık fakat üzülmememiz gerektiğini daha önce aynı vakalı bir yavrucağı iyleştirdiğini söyledi ve bugün tedaviye başladık duruma göre ilgilenen arkadaşlara buradan bilgi verbilirim gelişmeleri görür görmez yazarım herkeze çok geçmiş olsun şimdiden

  • betulumbenbetul 16 Ocak 2017 - 08:46
  • erhan bey merhaba, benim kedim de ıslat fip olduğunu öğrendim. yoğun bir protein tedavisine başladık dünden beri. kullandığınız ilaçlar vs nedir ? durumu nedir kedinizin? bilgi verirmisiniz. sizede çok geçmiş olsun. teşekkürler.

   • İ. Gürsoy YAVUZ 18 Eylül 2017 - 01:07
   • Betül Hanım kediniz kurtulabildi mi?

 • Ece 05 Temmuz 2016 - 05:36
 • Yardım edin lütfen kızımın bugün hasta oldugunu ögrendik ve fip oldugunu yıkıldık ögrendiginizden beri araştırıyoruz tesavi var deniliyor ama ne oldugu yazmıor lütfen yardımcı olun tedavisi ne elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız lütfen yardımcı olun

  • BilimFili 09 Temmuz 2016 - 19:05
  • Merhaba Ece,
   Öncelikle geçmiş olsun. Biz sadece yapılmış olan araştırmayı aktardık. Araştırma Kansas eyalet Üniversitesi’nde geliştirildi. Araştırmayı geliştiren ekibin liderine http://www.vet.k-state.edu/education/dmp/faculty-staff/faculty/kim/ bu sayfadan ulaşabilir ve mail adresi ile iletişime geçebilirsiniz. Veteriner hekimin irtibata geçmesi daha uygun olabilir.

   Tekrardan geçmiş olsun.
   İyi günler.

   • Gökhan Sönmez 04 Ocak 2017 - 19:10
   • ben ilgili kişi ile irtibata geçtim; 1 saat içinde geri dönüş yaptı hanfendi; ama malesef yardımcı olamıyorlar; ilaçla ilgili klinik çalışmaları da bitmediği ve herhangi bir şekilde yardımcı olamayacaklarını üzülerek iletti, isteyen yazabilir gerçekten açıklayıcı şekilde cevap veriyor kendisi,

 • ümit 22 Mayıs 2016 - 11:41
 • Bu güzel çeviri için teşekkür ediyoruz.Veteriner hekimliği alanında büyük sorun olan bu hastalığın tedavisinin bulunması gerçekten biz hekimleri sevindirdi,böylece bir FİP hastası geldiği zaman elimiz kolumuz bağlı kalmayacak 🙂 .Ayrıca çeviri gayet başarılı tekrar teşekkürler.

 • Seda 21 Mayıs 2016 - 22:45
 • Malesef ki bu lanet hastalık yüzünden 1yaşında siyam kedimi kaybettim onca veteriner gezdik ama bir sonuca ulaşamadık bizimki kuru fip ti oglumu göz göre göre eritip bitirdi göz rengi degişti simsiyah burnu beyaz pembe oldu yemek yerken zorlanmaya basladı dişleri birbirine sürter oldu tuvalete çıkamaz oldu ignelerden serumlardan derisinde pul pul dökülmeler derisi morardi Allah yukarda uyutmayı düşündüm bi anlıgına ama kendimi iyileşecegine inandırıp para hastası veterinerlere gidip gelmekten harap oldum hala içim acır hala onu düşündğkçe üzülürüm 1yılı geçti kaybedeli ama hala onun yerine bir kedi koyabilmiş degilim başka bir kediye baksam sanki ona ihanet etmiş gibi hissediyorum ısınmıyor içim benim küçük melegim huzur içinde uyu. Bu ilacın türkiyeye gelmesi umarım uzun sürmez kimse bu hastalıkla ugrasmak zorunda kalmasın çok kötü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv