Etçillerin Ağzını Sulandıran Odorant Kimyasal

  Söylemesi biraz zor ama katillerin burnuna çok çekici geliyor. Trans-4,5-epoksi-(E)-2-desenal’ın kana ayırdedici kokusunu veren bir odorant kimyasal olduğu keşfedildi. Etçiller de bu koku için..
Görsel Telif:

  Söylemesi biraz zor ama katillerin burnuna çok çekici geliyor. Trans-4,5-epoksi-(E)-2-desenal’ın kana ayırdedici kokusunu veren bir odorant kimyasal olduğu keşfedildi. Etçiller de bu koku için Justin Bieber konserine giden ergen gibi deliriyor.

   İsveç’teki Linköping Universitesi’nden Matthias LaskaIt ve arkadaşları bu odorant kimyasalı keşfetti. Koku uzmanlarınında yardımıyla, hatta onlara tek tek koklatarak bir çalışma yapıldı ve herkese kan kokusunu hatırlatan şeyin bu odorant kimyasal olduğu gösterildi.

  Etteki kana metalik kosunu veren aldehit, hayvani yağ yıkıldığında ortaya çıkıyor ve Laska bütün memeli kanında bu aldehiti odorant kimyasal olarak barındırdığına inanıyor.

  Laska’nın ekibi, kütüklerin üzerine bu odorant kimyasaldan sürerek, Kolmarden Wildlife Park’taki Sibirya Kaplanı ve başka 3 vahşi köpek türünün bu odorantı ve kütükleri genelde beslendikleri et kadar çekici  bulduklarını gösterdi. Bir sağlama yapmak için uygulanan deneyde üzerine muz odorantı sürülmüş kütüklerin etçiller tarafından hiç dikkat çekmediği de gösterilmiştir. Tabii bu hiç şaşırtıcı değil.

Laska : ” Bu odorant kimyasal, dört vahşi tür için gerçek kan kadar ilgi çekiciydi” diyor. Hatta Afrika Vahşi Köpekleri, kan kokusundaki bu odorant kimyasal ile gerçek at kanıyla ilgilendikleriyle çok daha fazla ilgilendi.

referans: PLoS One, DOI: 10.1371/journal.pone.0112694

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv