Donmuş Araç Camlarını, Bilim ile Temizlemek

Aracınızı soğuk kış gecelerinde dışarıda bıraktığınızda, hemen sabahında donmuş ya da karla kaplanmış camlarıyla karşılaşabilirsiniz. Geleneksel yöntem; eğer arabanızın içini ısıtıp buzun çözülmesini ..
Görsel Telif:

Aracınızı soğuk kış gecelerinde dışarıda bıraktığınızda, hemen sabahında donmuş ya da karla kaplanmış camlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Geleneksel yöntem; eğer arabanızın içini ısıtıp buzun çözülmesini beklemek istemiyorsanız, elinize bir cam kazıyıcı alıp camın üstündeki buzu kazımaktır.

Fakat bilim size donmuş araç camlarını temizlemeniz için daha kolay bir yöntem sunuyor.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz karışım, aslında buzları çözmekte kullanabileceğiniz kimyasal bir yöntem. Bu karışımı elde etmek için kullanacağınız iki malzeme var. Birincisi tuvalet ispirtosu olarak da bilinen izopropil alkol, diğeri de su. İki birim alkol ile bir birim suyu karıştırarak bu karışımı kolaylıkla elde edebilirsiniz. Izopropanol C3H8O, C3H7OH ya da  CH3CHOHCH3 formülüne sahip bir alkoldür. Bu alkolün erime noktası -89 santigrat derecedir. Yani bu bileşikle ve su ile elde ettiğiniz solüsyonu, çok rahatlıkla buzları çözmek için kullanabilirsiniz.

İzopropil alkol su, alkol, eter ve kloroform içerisinde çözünebilir. Bu alkol ayrıca, etil selülozu, polivinil butirali, birçok yağı, alkoloidleri, zamksı maddeleri ve doğal reçineleri çözebilir.

Son olarak belirtmekte fayda var, alkol ve su karışımından elde ettiğiniz bu solüsyon içmek için güvenli değildir.


Kaynaklar:

Alfredo Carpineti, ”How To Defrost Your Windscreen With Science” IFLscience Retrieved from http://www.iflscience.com/chemistry/defrost-your-windscreen-science

http://www.wikiwand.com/en/Isopropyl_alcohol


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (2 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Halil Avcılar 05 Ocak 2017 - 16:28
  • Ayrıca bu karışım elektronik aletlerinizi ve bunların ekranlarını(TV dahil) temizlemekte de çok efektiftir; kiri çözerken diğer taraftan çabucak buharlaşması güvenli temizlik sağlıyor. Evde kendi yaptığım solüsyonu kullanıyorum, çeşme suyu yerine saf su kullanmakta fayda var.

  • Ögetay Kayalı 05 Ocak 2017 - 11:08
  • Neden bu oranlarda bir karışım yapılıyor? Doğrudan alkolü dökmenin tercih edilmemesinin veya özel olarak bu oranların tercih edilmesinin bir sebebi var mı?

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv