Döllenmeden Doğuma Evreler

Biyoloji infografikleri bazen çok çekici olabiliyor. Bu infografikte de insanın döllenmeden başlayarak doğumuna kadar olan sürede geçirdiği değişim aşamaları ile hafta sayısı baz alınarak gösteriliyor..
Görsel Telif: Eleanor Lutz

Biyoloji infografikleri bazen çok çekici olabiliyor. Bu infografikte de insanın döllenmeden başlayarak doğumuna kadar olan sürede geçirdiği değişim aşamaları ile hafta sayısı baz alınarak gösteriliyor.

Embriyogenez, aşamaları ile diğer canlılarla olan evrimsel benzerlikleri en açık hali ile gösterebildiği için gelişimsel biyoloji ve embriyoloji alanlarının temel ilgi odağı olagelmiştir.

Burada gösterilen gif ise evreler halinde spiral içinde -gerçekte birbirinden bu kadar keskin çizgilerle ayrılmayan – embriyolojik gelişim sürecini doğru bir zaman ayrımına dayanarak takip etmesi keyifli bir görsel ortaya çıkarıyor.

9 kareden oluşan 44 animasyonun (toplam 396 çizim) tamamı genel hatları ile hala birçok bilinmeyeni olan bu süreci, bilinenler baz alınarak eğlenceli bir görsel halinde ortaya koyuyor.

Görsel Telif: Eleanor Lutz

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv