Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Artık birçoğumuz; kevlardan daha sert, çelikten daha güçlü ve havadaki yakıtı filtreleyebilme özelliğine sahip grafenin büyüleyici potansiyelinin farkına varmış durumdayız. Fakat, grafen esas itibariyle herhangi bir karbon kaynağından edilebilmesine rağmen, araştırmacılar grafeni topluca ve daha ucuz bir şekilde üretebilmenin yollarını arıyorlardı.

Avustralya'daki James Cook University'den araştırmacılar; bu büyüleyici materyali çay ağacı bitkisinden elde edebilmenin yeni bir yolunu buldular. Aynı ağaç (Melaleuca alternifolia); akne ve böcek ısırıklarını tedavi etmede kullanılan bir ilaç etken maddesi de üretiyor ve bugüne kadar denenen en ucuz, en kolay ve en hızlı yöntemlerden birisi olma özelliğinde.

Mevcut yöntemler genellikle saatler sürerken, araştırmacılar önemli miktarda kusursuz grafeni dakikalar ve neredeyse saniyeler sürebilecek bir yöntemle üretebildikleri bulgusuna ulaştılar. Ve teknik; herhangi bir katalizör ya da toksik prekürsör ihtiyacı duyulmaksızın çalışabiliyor. Ve aynı zamanda da görece düşük sıcaklıklarda da çalışmasını sürdürüyor.

Araştırma ekibi, buharlaşmış çay ağacı ekstrelerini alarak ve ısıtmalı bir tüp aracılığıyla onu aktif plazma alanlarına dönüştürerek grafen üretmeyi başardılar. Bu süreç neredeyse anında buharı grafen filme dönüştürüyor.

grafen-cay-agaci-bilimfilicom

Nano Letters 'da yayımlanan çalışmada, araştırmacılar grafen filmini, memristor denilen gelişmiş bellek cihazının çok temel bir versiyonunu yaratarak, grafen filminin kendisi ve alüminyum arasına bir yarı iletken yerleştirmede kullandılar. Daha hızlı ve daha ucuz memristor üretimi üzerinde yıllardır çalışılıyordu, çünkü memristorlar bir nevi insan hafızası gibi çalışırlar.

Öte yandan ekip, grafen filminin; implante edilebilir biyomedikal cihazları ve giyilebilir elektronik sistemleri geliştirmek için çok önemli bir nitelik olan son derece hidrofobik olduğunu gösterdi.

Umarız bu yeni teknik geniş bir ölçüde kullanım alanına sahip olabilir, çünkü grafenin umut verici potansiyeli bizi yeterince heyecanlandırıyor.
Kaynak: Phys.org, "Scientists grow high-quality graphene from tea tree extract", http://phys.org/news/2015-08-scientists-high-quality-graphene-tea-tree.html
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir