Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
İspanya’daki Universitat Jaume I (UJI)’dan araştırmacılar, enerjinin depolanması ve dönüştürülmesinde kullanılabilecek grafen temelli malzemeler geliştirdiler. Yeni geliştirilen bu teknoloji, organometalik bileşikler ile grafeni kombine ederken grafenin elektrik iletkenliği gibi ilginç özelliklerini de değiştirmiyor.

Enerjinin hidrojen olarak depolanmasında alternatif sistemler geliştirmenin önünü açabilecek bu teknoloji, UJI’dan Organometallic Chemistry ve Homogeneous Catalysis (QOMCAT) grubu tarafından geliştirildi. Hidrojenin enerji saklanmasında daha verimli kullanılmasının özelinde UJI tarafından patentlenen malzemeler, alkollerden hidrojen elde etme reaksiyonlarının katalizlenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu malzemeler, hidrojen gazının depolama sistemleri olarak da işlev görebilirler.

Geliştirilen bu teknoloji ile, grafen ilk defa organometalik bileşiklere destek olarak kullanıldı. Elde edilen hibrit malzemeler katalitik olmalarının yanı sıra, modülerler ve geri dönüştürülebilirler. Bu sebeple, UJI’da geliştirilen katalizör 10 sefer hiçbir şekilde aktifliğini kaybetmeden geri dönüştürülebilir.

Yeni geliştirilen malzemelerin elde ediliş aşamasının da, bilim insanları hibrit malzemeleri yalnızca tek adımda elde etmeyi başarabildiklerinden, bir benzeri daha bulunmuyor. Bu malzemeler, katalizör geliştirmekte ve akümülatörlerin ya da diğer enerji çeşitlerinin geliştirilmesinde kullanılabilecek.
Kaynak:  Asociación RUVID.
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir