Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Birçok kertenkele, kuyruklarını yaralandıktan sonra veya bir savunma stratejisi olarak bıraktıktan sonra yenileyebilirler. Tehdite bir cevap olarak, kuyrukları kendi iradeleriyle omurgalarının içerisinde bulunan özel bir kırılma düzleminden kopartılabilir. Kuyruk ile yaşanan bu ayrılmadan sonra, kanama hızlı bir şekilde durur, kuyruğun sapı hızlı bir şekilde onarılır ve rejenerasyon başlar.

Bazı durumlarda, kuyruk hasar görür fakat tamamen kopmaz. Bu durum da, yenilenmiş kuyruğun iki hatta üç farklı uca sahip olmasına sebep olur.

İki ya da üç kuyruk ucuna sahip kertenkelelere daha önce çok sayıda rastlanmış olmasına rağmen, Arjantin’deki Institute of Animal Diversity and Ecology (CONICET-UNC)’den bilim insanları, ilk defa altı uçlu kuyruğu olan bir kertenkeleye rastlandığını duyurdular.

Bu duruma şahit olan, araştırmacı, Nicolás Pelegrin’in belirttiğine göre; iki ya da 3 kuyruk ucuna sahip kertenkeleler ile ilgili bilimsel raporları bulmak oldukça kolay; fakat daha önce 6 kuyruk ucuna sahip bir kertenkele rapor edilmemiş.

Yukarda resmini gördüğünüz siyah beyaz kertenkele, Salvator merianae, görevliler tarafından yaralı olduğundan dolayı Pelegrin’e teslim edilmiş.

Kertenkele kuyruğu üzerinde birçok noktadan yaralanmış. Yaralara büyük ihtimalle keskin bir nesne sebep olmuş gibi görünüyor. Fakat, bu nesnenin açtığı yaralar, kuyruğun tamamen kopmasını sağlayacak kadar  büyük olmasa bile bu canlının rejenerasyonunu başlatması için gerekli noktaları uyarabilecek derinlikteymiş. Bu sebeple, kuyruk tamamen kopmasa dahi, yenilenme gerçekleşmiş.
Kaynak: ''First known case of a lizard growing six new tails at once'' NewScientists Retrieved from https://www.newscientist.com/article/dn28404-first-known-case-of-a-lizard-growing-six-new-tails-at-once/
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir