Post Author Avatar
Kevser Çakmak
ODTÜ - Çevirmen
Telefonun, günümüz koşullarında hayatımızın temel bir parçası haline geldiği aşikar. İş yerinde, yatarken, kalkarken, yoldayken, her zaman ve her yerde sürekli kontrol etme ihtiyacı hissediyoruz. Fakat annelere bir uyarımız var; çocuğunuzun beyin gelişimini olumsuz etkilememeniz için, onunla ilgilenirken telefonu uzağa koymanızda büyük fayda var!

University of California araştırmacılarından Dr. Tallie Z. Baram ve çalışma arkadaşlarının yaptığı Translational Psychiatry’de yayımlanan araştırmaya göre, bebek bakımı sırasındaki karışıklıklar ve aksamalar çocuğun beyin gelişimini sekteye uğratabilir ve ileriki hayatında duygusal bozukluklara yol açabilir. Çocuğunuz kucağınızda iken, gelen mesajı 30 saniye içinde cevaplamak size masum gözükse de, çocuğunuza yönelttiğiniz ilginin sekteye uğraması onun için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Baram ve çalışma arkadaşları bu sonuca ulaşmak için fareler üzerinde çalıştılar. Sıcak ve kaotik ortamda yetişen iki grup adolesan farenin duygusallık durumlarını inceleyip bu farelerin annelerinin besleme ve büyütme davranışlarının matematiksel analizlerini yaptılar. Araştırma sonuçlarına göre kaotik ortamda beslenen adolesan fareler tatlı yiyeceklere ve eşli oyunlara ilgi göstermediler. Zevk alamama (anhedonia) olarak bilinen bu durum uzun sürede depresyona yol açabiliyor.

Peki bu tutarsız ilgi ve yetiştirme biçimi neden zevk sisteminde probleme yol açıyor?

Baram bunu şöyle açıklıyor; yeni doğanların beyinlerindeki dopamin alıcıları henüz olgunlaşmamış olduğundan onlar sadece öngörülebilir olay dizilerini algılayabilirler. Yani siz bebeğinizle ilgilenirken bunu bir telefon konuşması ile bölerseniz, çocuğunuz artık bu ilgi ve alakayı her seferinde zevk alarak gerçekleştirmeyebilir. Eğer bebeğinize yeterli derecede ve tutarlı bir ilgi göstermezseniz, onlar da ileride zevk alamama durumu ve hatta depresyon ile karşı karşıya kalabilirler.
Kaynak: J Molet, K Heins, X Zhuo, Y T Mei, L Regev, T Z Baram, H Stern. Fragmentation and high entropy of neonatal experience predict adolescent emotional outcomeTranslational Psychiatry, 2016; 6 (1): e702 DOI: 10.1038/tp.2015.200
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir