Ay 2034’e Dek Bu Geceki Kadar “Süper” Olmayacak!

2016 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen dolunaylar, uydumuz Dünya çevresindeki yörüngesinin bize en yakın noktalarındayken olacak. Dolayısıyla her zamankinden daha büyük ve daha parla..
Görsel Telif:

2016 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen dolunaylar, uydumuz Dünya çevresindeki yörüngesinin bize en yakın noktalarındayken olacak. Dolayısıyla her zamankinden daha büyük ve daha parlak görünecek. İşte bu tür dolunaylara o yılın “süperay“ı adı veriliyor.

Ay’ın Dünya çevresindeki yörüngesi eliptiktir. Bu elipsin Dünya’ya en yakın noktasında (günberi noktasında) Ay’ın bizden uzaklığı 357,000km iken, yörüngenin en uzak noktasında (günöte noktasında) 407,000km olur. Günberi noktasından geçiş zamanı dolunay zamanı ile çakıştığında, süperay görülür.

Ekim ile Aralık arasını kapsayan zaman dilimi içinde Ay’ın görünüşündeki parlaklık ve büyüklük değişiminin en rahat gözlemlenebileceği tarih ise 14 Kasım gecesi. Bu dolunay, 2016 yılının en yakın ve en parlak dolunayı yani süperayı olmasının yanısıra, 1948 yılından bu yana gerçekleşen de en büyük dolunay olma özelliği taşıyor. Ay Dünya’ya bu kadar yakınken gerçekleşecek bir sonraki dolunay için ise ajandanızda 2034 yılının 25 Kasım’ını işaretleyebilirsiniz.

Sağda 29 Ağustos 2015 tarihindeki süperay ve solda 5 Mart 2015 tarihindeki mikroay (o yılın en küçük/uzak dolunayı) görülüyor. Telif: Peter Lowenstein in Mutare, Zimbabwe.


Kaynaklar:

  • http://phys.org/news/2016-11-super-buzz-supermoon.html
  • http://www.space.com/34515-supermoon-guide.html
  • http://earthsky.org/astronomy-essentials/closest-supermoon-since-1948-nov-13-14-2016

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv