Post Author Avatar
Nathalie Barki
İstanbul Bilgi Üniversitersi - Çevirmen
Doğum kontrol hapları kadınlar arasında çok yaygın kullanılan bir korunma yöntemi, dünyada yaklaşık 100 milyon kişi tarafından kullanıyor. Birçok kadının bu yöntemden memnun olmasına rağmen çok fazla yan etkisinin bulunduğu da biliniyor. Birçok çalışma, doğum kontrol haplarının metabolizma açısından ve duygusal anlamda etkisinin bulunduğunu gösterdi. Hatta bir çalışmada, kadınları eş seçimi konusunda etkilediği bile bulundu.

Yeni bir araştırma, doğum kontrol haplarının beynimizde nörolojik değişiklikler yapabildiğine işaret ediyor. Bu bulgu beynimizde iki değişik bölgede incelme olduğunu, ve bu bölgelerin işlevlerini de değiştirebileceğini gösteriyor. Bu iki bölge orbitofrontal korteks –OFC- (karar verme mekanizması, duygularımızı ayarlamaktan sorumlu, davranışlarımızı dış uyaranlara göre ayarlamamızı sağlıyor) ve posterior frontal korteks –PFC- (dikkat ve hafıza, homeostas gibi iç durumlarımızı gözden geçirmemizi sağlıyor).

UCLA Üniversitesi’nde yapılan bu yeni araştırmada 44’ü doğum kontrol hapı kullanan 90 kadın katılımcı ile çalışıldı. Araştırmada iki farklı ağa katılan iki beyin bölgesinin kalınlığında ve hacminde bir fark olup olmadığına bakıldı. İlk ağ the salience network olarak adlandırılıyor, acı veya dışarıdan gelen bir ses gibi içsel ve dışsal uyaranları ayırt etmemizi sağlıyor, böylece nasıl davranacağımızı teşhis edip harekete geçiyoruz.

İkincisi ise default mode network olarak adlandırılıyor ve en çok biz dinlendiğimizde aktif oluyor, örneğin düş kurduğumuzda. Araştırmanın sonunda doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda OFC ve PFC bölgelerinde incelme olduğu görüldü. Araştırmacılar OFC’nin kalınlığının incelmesi ile kadınlardaki duygusal dalgalanma ve depresif semptomların nedeninin açıklanabileceğini söylüyor (doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda doğal döngünün içinde olanlardan daha fazla duygusal dalgalanma görülebiliyor).

Bu çalışma direkt olarak doğum kontrol haplarının bahsedilen beyin mekanizmalarında değişiklik yaptığını bildirmiyor. Fakat, 2010’da yapılan bir araştırmanın bulguları (hormon hapı kullanan kadınların belirli beyin bölgelerinin daha kalın olduğu bulunmuştu) ile çakışıyor, araştırmada incelenen beyin bölgeleri de duyguların regülasyonu ile ilgiliydi.

Östrojen gibi seks hormonlarının sinir sistemi üzerindeki etkisi düşünülürse, doğum kontrol haplarının beynin yapısını değiştirebiliyor olması da anlamlı. Fakat araştırmanın sonucunda doğum kontrol haplarının beyin yapısında kalıcı bir etki yapıp yapmadığı, bu kesinleşse bile hap kullanmayı bırakınca etkinin geriye dönüp dönmediği kesin değil.

 
Kaynak: IFLS "Oral Contraceptive Pill Could Be Altering The Physical Structure Of Your Brain" <http://www.iflscience.com/health-and-medicine/oral-contraceptive-pill-associated-changes-brain-structure>


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir