Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
University of Arkansas’dan mühendislik araştırmacıları, çeşitli enerji kaynaklarından gelen gücü eş zamanlı olarak kabul edip elektrik ağında direkt olarak kullanılabilecek şekle çeviren ve şimdiye kadar benzeri üretilmemiş bir elektriksel güç dönüştürücü geliştirdiler.

Bu alandaki araştırmaların artması, Amerika’nın ulusal elektrik ağında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladığı şu günlerde ayrı bir önem taşıyor. Amerika’nın Enerji Departmanı tarafından izlenen ve patentle garanti altına alınan bu sistem için ticari olanaklar araştırılmaya başlanmış durumda.

Elektrik mühendisliği departmanında profesör olan Juan Balda’nın danışmanlığında doktora öğrencisi Joseph Carr’ın geliştirdiği bu güç dönüştürücüsü, yenilenebilir enerji kaynaklarından gelen elektriğin şebekelerde hazır hale getirilmesindeki verimsizlik sorununu çözecek gibi görünüyor. Çünkü; rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla, daha verimli ve modern elektrik şebekeleriyle uyumlu çalışabilecek güç dönüştürücülere olan ihtiyaç daha da artıyor. Halihazırda kullanılan elektriksel güç dönüştürücüleri; hacimli, verimsiz ve değişik kaynaklardan gelen çoklu girdilerle baş etmekte zorlanıyor.

Araştırmacıların geliştirdiği ‘yüksek frekanslı matriks dönüştürücü’ bu sorunlara bir çözüm niteliği taşıyor. Basitleştirilmiş kontrol sistemiyle güç dönüştürücülerini kullanan sistem, değişik kaynakların yüksek frekanslı küçük bir transformatöre bağlanabilmelerine olanak sağlıyor. Daha sonra, yüksek frekanslı matriks dönüştürücüyü kullanarak elektrik şebekelerinde kullanıma hazır stabil elektriği üretiyor.
Kaynak: University of Arkansas, Fayetteville. (2015, April 27). Electrical power converter allows grid to easily accept power from renewable energy. ScienceDaily. Retrieved April 27, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150427101317.htm


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir