Yenilenebilir enerji kullanımının etkileri görülmeye başlandı!

Solar enerji, rüzgar enerjisi ya da diğer yenilenebilir enerji kaynakları sera gazı emisyonlarında ciddi bir değişime yol açtı. 40 yıllık süre zarfı içerisinde ilk defa global olarak enerji sektörünün..
Görsel Telif:

Solar enerji, rüzgar enerjisi ya da diğer yenilenebilir enerji kaynakları sera gazı emisyonlarında ciddi bir değişime yol açtı. 40 yıllık süre zarfı içerisinde ilk defa global olarak enerji sektörünün salınım değerleri, ekonomik büyümeye rağmen artış eğilimi göstermedi.

Uluslararası Enerji Kuruluşu’nun 13 mart 2015 cuma günü açıkladığı enerjiye bağlı CO2 emisyon değerleri, 2014 yılında 2013 yılına kıyasla hiçbir değişiklik göstermeyerek 32.3 milyar metrik tonda sabit kaldı. Emisyon değerlerinin 2014 yılında bir önceki yılla aynı çıkması, küresel ısınma ile savaşmak için emisyonu düşürme çabalarının daha önceki yıllarda düşünülenin aksine etkili olduğunu görmemizi sağladı.

Ayrıca yine geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre, Çin’deki CO2 emisyonu değerleri 2014’e kıyasla %2’lik bir düşüş gösterdi. Çin 2014 yılında daha az kömür yakarken daha fazla solar enerji, rüzgar enerjisi ve su enerjisi kullanmıştı.

Küresel CO2 emisyonu değerleri bu zamana kadar ekonomideki gerilemelerle paralel olarak ya düşüş gösterdi ya da sabit kaldı. Bu yıllar da 1980’lerin başı, 1992 ve 2009 idi. Fakat 40 yıl içerisinde ilk defa küresel anlamda ekonominin büyümesine rağmen CO2 değerleri sabit kalarak, insanlara yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerinin sonuçlarının kısa vadede alınabileceği gösterilmiş oldu.


Referanslar: Uluslararası Enerji KuruluşuBloomberg


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv