Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Maryland Üniversitesi A. James Clark Mühendislik Okulu'ndan bir grup mühendis, saydam ahşap kullanılarak yapılan pencerelerin, camdan yapılan geleneksel pencerelerden daha eşit dağılımlı ve doğal bir aydınlatma sağladığını, ayrıca enerji verimliliği açısından da camdan üstün olduğunu gösteren çalışmalarının sonuçlarını paylaştı.

Advanced Energy Materials dergisinde yayımlanan makalelerinde Liangbing Huliderliğindeki ekip, saydam ahşabın sıcaklık yalıtımının daha iyi olduğuna ve neredeyse cam kadar ışık geçirgenliğine de sahip olduğuna ilişkin bulgularını sundu. Aynı zamanda saydam ahşap parlama yapmıyor ve böylece daha düzgün yayılan bir iç mekan aydınlatması sağlıyor.

Makalenin başyazarı Tian Li, saydam ahşabın camdan biraz daha az ışık geçirmekle beraber, ısı geçirgenliğinin çok daha az olduğunu vurguluyor: "Son derece saydam, ama yine de bir miktar gizlilik sağlıyor çünkü arkası tam net görünmüyor. Ahşaptaki kanalların görünür ışığa yakın dalgaboylarındaki ışığı iletebildiğini, bununla beraber çoğunlukla ısıyı ileten dalgaboylarını engellediğini de anladık."

Doğal Kanallar Işığın Geçmesine Olanak Tanıyor


Araştırmacılar bu çalışmayı gerçekleştirirken, saydam ahşaptan panellerle inşa ettikleri küçük bir model ev kullandı. Cam tavan yerine saydam ahşap tavan kullanıldığında, ışığın ortama daha orantılı dağıldığı görüldü. Ahşabın hücresel yapısı dolayısıyla, içinden geçen ışık doğrudan gözde parlama yapmıyor ve daha rahat bir şekilde bakmak mümkün oluyor.

Saydam ahşap yapımında kullanılan odunlar, damarların ters yönünde kesiliyor. Böylece kökten dallara su ve besin taşıyan kanallar, pencerenin en kısa boyutunda kalmış oluyor. Bu doğal kanallar, dışarıdaki gün ışığının geçişi için kullanılmış oluyor. Normal cam pencereli bir ortamda, zaman ilerlerken ışığın parlama açısı değişir. Saydam ahşapta ise günün her saatinde aynı eşitlik sürüyor. Yani kedinizin tam güneş gelen yerde oturmak için konumunu değiştirmesine gerek kalmıyor.

Saydam ahşabın yapısı doğal ahşaba çok benzer olmakla birlikte, polimer bileşeninden ötürü su geçirmiyor. Yanı sıra kırılma riski camdan çok daha düşük, çünkü hücresel yapısı parçalanmaya direnç gösteriyor. Yakın zamanda buluşlarının patentini de alan ekip, saydam ahşabın yapılma sürecini şöyle özetliyor: Önce doğal bir odundaki lignin ayrıştırılıyor. Bu bileşen ahşabın kahverengi görünmesinden ve gücünden sorumlu. Ardından odun epoksiye yatırılıyor, böylece gücü geri kazandırılıyor ve temizlenmiş oluyor.
Kaynak: Phys.org, "Wood windows are cooler than glass"
< phys.org/news/2016-08-wood-windows-cooler-glass.html >

İlgili Makale: Tian Li et al, Wood Composite as an Energy Efficient Building Material: Guided Sunlight Transmittance and Effective Thermal Insulation, Advanced Energy Materials (2016). DOI: 10.1002/aenm.201601122


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir