Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Teknolojideki gelişmeler, online oyunları ve mobil uygulamaları büyük bir sektör haline getirdi.Öyle ki; bir savaş oyunu piyasaya çıktığı gün, 1.4 milyon kopya ve 2.6 milyon online satış yaptı. Özellikle de, ergenlik çağındaki gençler, zamanlarının büyük bir çoğunluğunu oyun oynayarak geçiriyorlar. Journal of Youth Studies’de yayımlanan yeni bir çalışmada bilim insanları, Dünya Sağlık Örgütü’nün 11-15 yaş arasındaki 4000 ergen gencin oyun alışkanlıkları verilerini, ergenlerin oyun oynama alışkanlıklarının niçin artış gösterdiği sorusunun cevabını bulmak için incelediler.

Ergenlerin neredeyse yarısı, her gün 2 ya da daha fazla saatini oyun oynayarak harcıyorlar ve sosyalleşmeye az vakit ayırırken evde daha çok vakit geçiriyorlar. Bu durum, sosyal gelişme, fizyoloji, uyku, zihinsel sağlık ve okul performansı üzerinde büyük riskler oluşturuyor.  Ayrıca hipotezlere göre, bu durum empatiyi azaltıyor ve agresifliğe yatkınlığı arttırıyor da olabilir. Fakat, oyun oynamanın gençler üzerinde olumlu etkileri de var. Örneğin, oyun oynamak motivasyonu, azmi, problem çözme ve stratejik düşünme becerileri arttırıyor. Peki oyun oynamaya ayrılan sürede üst sınır nedir? Niçin bazı ergenler oyun oynama sınırını aşıp, bu durumu sağlıksız bir hale dönüştürüyorlar?

Amerika, İngiltere ve Avustralya’da elektronik medyanın kullanımının günlük 2 saatle sınırılandırılması öneriliyor. Ailelerin çocuklarını gözlemleme yöntemleri de bu durumun kontrol altına alınması için en önemli faktörlerden birisi olarak görülüyor. Birçok anne-baba çocuklarının maruz kaldığı içeriği kısmen de olsa inceleyebilmek için onlarla beraber oyun oynamayı tercih ediyorlar. Aileleri tarafından kontrol altında tutulan çocuklar, günlük oyun oynama sürelerinde 2 saati aşmaya daha az eğilimli oluyorlar. Fakat, bu konuda ailenin aşırı baskıcı tutumu, çocukları daha fazla oyun oynamaya da itebiliyor.

Karışık cinsiyetten arkadaş gruplarıyla oyun oynayan çocuklar, sosyal grup oyunlarının artışının bir belirtisi olarak, daha uzun süre oyun oynuyorlar. Erken ergenlikteki çocuklar, 15 yaşındakilere göre daha uzun süre oyun oynuyorlar. Erkek çocukları ortalama haftada 6 saatten fazla oyun oynayarak, oyunlara kız çocuklarından 3 kat daha fazla zaman ayırmış oluyorlar. Her iki cinsiyette de, oyun oynamak stresten uzaklaşmayı sağlıyor. Erkek çocukları oyun oynayarak kavgacı olmaktan, kız çocukları da hoşnutsuzluktan uzaklaşıyorlar.   Oyunlara fazla zaman harcayan erkek çocuklarının yatmadan önce acıkmaları da, oyun saatleriyle yemek saatlerinin çakışmasının bir göstergesi olabileceği düşünülüyor.

Oyun oynamanın, çocukların sağlıklarına katkıda bulunduğu bilimsel bir gerçek. Fakat, aşırı seviyede oyun oynamanın da çocuklara oldukça fazla zararı var. Bu sebeple, çocukların oyun oynama saatleri dikkatli bir şekilde düzenlenmesi, çocuklar açısından en sağlıklısı olabilir.

Kaynak:

Taylor & Francis. (2015, July 17). What are the causes and effects of increased gaming in adolescent girls and boys?ScienceDaily. Retrieved July 24, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150717101435.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir