Koku Ayırt Etme Yeteneği, Hayal Etme ile Geliştirilebiliyor!

Sporcular ve dansçılar işlerinde daha iyi olabilmek için kendilerini fiziksel yeteneklerinin pratiklerini yaparken hayal ediyorlar ayrıca müzisyenler bir performansı hayal ettikten sonra daha iyi eser..
Görsel Telif:

Sporcular ve dansçılar işlerinde daha iyi olabilmek için kendilerini fiziksel yeteneklerinin pratiklerini yaparken hayal ediyorlar ayrıca müzisyenler bir performansı hayal ettikten sonra daha iyi eserler ortaya koyabiliyorlar. Buraya kadar her şey normal görünebilir. Fakat zihinsel bir aktiviteyle koklama yeteneğinin geliştirilebildiğini söylesek ne düşünürdünüz?

Bilim insanları yaptıkları yeni bir çalışmada 20 koku uzmanından, gül ve muz kokuları gibi günlük hayatta sıkça karşılaşılan kokuları anımsatan 47 kimyasalı tanımlamalarını istediler.

Sonrasındaki 10 gün için, koku uzmanlarının içinden bir gruba kokladıkları 10 kimyasalın fotoğraflarını gösterdiler ve 1 dakika boyunca resimlerini gösterdikleri kokuları hayal etme fırsatını tanıdılar. Sensory Studies dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre de, resimleri görüp kokuyu hayal etme çalışmasından sonra koku uzmanları, doğru kokuyu tanımlamada ilk teste göre dört kat daha başarılı oldular.

Fakat araştırmanın ilginç bulgularına göre, koku tanımlamanın gelişmesi de yine koklanan kimyasalın türüne göre farklılıklar gösterebiliyor. Çünkü katılımcılar en büyük gelişmeyi kişniş kokusunda ve plastik kokusunda gösterdiler. Fakat, mantar ve kauçuk kokularında neredeyse hiç aşama kaydedemediler. Araştırmacılar elde edilen bu veriyi de, mantar ve kauçuk kokularının çabuk geçen kokular olmasıyla ve ifade edilmelerindeki zorlukla ilişkilendiriyorlar.


Makale: DOI: 10.1111/joss.12124


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv