Karanlık Maddenin Kökenine İlişkin Yeni Bir Kuram

Evrenin sadece küçük bir kısmı görünür maddeden oluşmuştur, geri kalanının büyük bir bölümü ise karanlık madde ve karanlık enerjiden meydana gelmektedir. Karanlık enerji hakkında bilinenlerin sayısı ç..
Görsel Telif: Michael Baker, JGU

Evrenin sadece küçük bir kısmı görünür maddeden oluşmuştur, geri kalanının büyük bir bölümü ise karanlık madde ve karanlık enerjiden meydana gelmektedir. Karanlık enerji hakkında bilinenlerin sayısı çok azdır ancak karanlık maddenin varlığı hakkında çok sayıda teori ve deney mevcut.

Almanya, Mainz’da bulunan Johannes Gutenberg Üniversitesi’nden (JGU) bilim insanları, evrenin başlangıcından hemen sonra karanlık maddenin nasıl oluştuğuna dair yeni bir teori ileri sürdü. Bu yeni model mevcut araştırmalarda çeşitli deneylerin konusu olan WIMP (zayıf etkileşimli büyük parçacıklar) paradigmasına yeni bir alternatif sunmaktadır.

Karanlık madde, evrende mevcut olup, galaksileri ve evrende bilinen en büyük yapıları oluşturur. Karanlık madde, evrenimizin %23’ünü oluştururken, gezegenleri, yıldızları ve hatta gezegenimizdeki yaşamı oluşturan görünen parçacıklar ise evrenimizin yalnızca %4-5’ine karşılık gelmektedir. Mevcut varsayım, karanlık maddenin; oluşumundan beri kararlı (değişmez) halde bulunan bir kozmolojik kalıntı olarak kaldığını söyler. Ancak, JGU Fizik Enstitüsü’nden bilim insanları, evrenin başlangıcında karanlık maddenin kararsız olabileceğini ileri sürdü. Bu kararsızlık aynı zamanda evrende gözlemlenen karanlık madde miktarını açıklayabilecek bir mekanizmanın da varlığına işaret ediyor.

Yeni karanlık madde modelinde, Higgs parçacığı parçacık fiziğinin standart modelindeki parçacıkların
özelliklerinden daha farklı özelliklere sahiptir. Bu şekil model parametrelerinin bir fonksiyonu olarak
Higgs parçacıklarının enerjisini göstermektedir.
© Michael Baker, JGU

Karanlık maddenin kararlılığı genellikle simetri prensibiyle açıklanmaktadır. Ancak, Physical Review Letters’da yayımlanan araştırma makalesinde simetrinin kırınımından sonra evrenin yeni bir safhaya geçmiş olabileceği ileri sürülüyor. Bu da varsayımsal karanlık madde parçacıklarının bozunmasının mümkün olduğu anlamına gelmektedir. Elektro-zayıf faz geçişi sırasında, karanlık maddeyi stabilize eden simetri, karanlık maddenin evrende günümüze kadar varlığını sürdürebilmesini mümkün hale getirecek biçimde tekrar oluşmuş olabilir.

Ekip, öne sürdükleri bu yeni mekanizmanın, evrendeki madde ve anti-madde arasındaki dengesizlikle bağlantılı olabileceğini ve gelecekteki kütleçekim dalgaları deneylerinde saptanacak bir iz bırakabileceğini iddia ediyor.


Kaynaklar ve İleri Okuma:
-Dark Matter Decay between Phase Transitions at the Weak Scale. Physical Review Letters, (2017). https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.119.061801
-New theory on the origin of dark matter: Theoretical physicists present an alternative to the WIMP paradigm. ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170808145931.htm (accessed September 9, 2017).
-Karanlık Maddenin Kökenleri. Bilimfili.com https://bilimfili.com/karanlik-maddenin-kokenleri/


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv