Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kapak görselinde hatalı bir hücre bölünmesi gerçekleşiyor.

Tıpkı bir cerrahın yapışık ikizleri ayırma müdahalesinde olduğu gibi, hücreler de aynı şekilde ikiye bölünürken her şeyi hatasız yapmak için çok dikkatli olmak zorundadırlar. Aksi takdirde yeni hücreler sorunlu olabilirler, özellikle de orantısız sayıda kromozom paylaşımı sonucunda yeni hücreler yaşamsal sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Başarılı hücre bölünmeleri bölünme çizgisinin oluşmasına (hala çözülememiş bir gizem olarak duran süreç) dayanır. John Hopkins'den araştırmacılara göre; bölünme çizgisinin oluşumunu yöneten yalnızca bir tane moleküler düzeyde tasarlayıcı yok, en iyilerin seçildiği bir ekipten oluşan güçlü bir yapı var.


Sonuçlar Current Biology 'nin Mart sayısında yayımlandı.

preteinler hücre bölünmesi-bilimfilicom

Hücre bölünmesi; organizmanın gelişimi ve bütün hayatı boyunca süren yeni hücrelerin oluşması sürecidir. Bu süreç hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olabilmek için; araştırmacılar tek hücreli amip olan Dictyostelium 'u model olarak aldılar. Araştırmacılar bölünme çizgisinde yer alan proteinlerden sorumlu genleri teker teker etkisiz kılarak hangi proteinlerin etkili olduğunu görmeyi denediler. Fakat hangi proteinin çıkarıldığının bir önemi olmaksızın diğer proteinler bölünme çizgisini oluşturmaya devam ettiler. Araştırmacılardan Srivastava bunun bir domino etkisi gibi tek bir proteinin çıkarılmasıyla bozulmadığını söylüyor. Buna karşılık araştırmacılar; tek bir kimyasal sinyale bağımlı olmayan güçlü bir sürecin (aynı zamanda mekanik bir süreç) ayarlandığını buldular.

Çalışma sonucunda, bölünme çizgisinin hayati bir önemi olduğu ve hücrelerin ölümle sonuçlanabilecek; yanlış sayıda bir kromozom paylaşımından kaçınmasıyla sonuçlanan doğru bir bölünme yapması gerektiği bulgusuna ulaştılar.

 
Makale Referansı: Vasudha Srivastava, Douglas N. Robinson. Mechanical Stress and Network Structure Drive Protein Dynamics during Cytokinesis. Current Biology, 2015; DOI: 10.1016/j.cub.2015.01.025

Kaynak: Johns Hopkins Medicine
 

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir