Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Şeker ve karbondioksitten yapılan biyolojik olarak çözünebilir plastikler, ham petrolden yapılan sürdürülemez plastiklerin yerini gelecekte alabilir.

Polikarbonat içecek şişeleri ve gözlük camı yapımında ayrıca telefonlar, CD’ler ve DVD’ler için çizilmeye dayanıklı kaplamaların yapımında kullanılır. Halihazırdaki polikarbonat üretim süreçlerinde çocuk şişelerinde yasaklanan BPA ve Birinci Dünya Savaşı’nda kimyasal silah yapımında kullanılmış oldukça toksik olan fosgen kullanılıyor.

Bütün bu faktörler, günlük kullanımda sıklıkla karşımıza çıkan polikarbonatın üretim süreçlerini daha da önemli hale getiriyor. University of Bath’dan bilim insanlarının yaptığı yeni bir çalışmaya göre, şeker ve karbondioksit kullanarak polikarbonat üretmek mümkün olabilir. Üstelik bilim insanlarının geliştirdikleri yeni yöntemde, üretim süreci düşük basınçta ve oda sıcaklığında gerçekleşiyor. Yani bu yöntem, daha önceki yöntemlere kıyasla daha ucuz ve güvenli.

Üstelik bu yeni tip polikarbonatın, toprak bakterilerinin enzimleri ile yeniden karbondioksit ve şekere biyolojik olarak bozunması mümkün. Yeni tip polikarbonatın diğer bir özelliği de bio-uyumlu olması. Bu yeni plastik gelecekte medikal implantlarda ya da organ naklinde kullanılmak üzere laboratuvarda yapılan organlar için yapı iskelesi olarak kullanılabilir.

Araştırmacıların geliştirdikleri yeni tip polikarbonat, dayanıklılık, çizilmezlik ve şeffaflık açısından petrokimyasallardan üretilen polikarbonatlarla oldukça benzer özelliklere sahip. Aslında iki farklı temelli polikarbonatın arasındaki en hayati farkın biyolojik olarak bozunabilirlik olduğunu söyleyebiliriz. Şeker ve karbondioksitten üretilen polikarbonat, toprak bakterilerinde bulunan enzimler sayesinde yeniden şeker ve karbondioksite indirgenebiliyor. Yani bu plastiğin doğadaki geri dönüşümü oldukça kolay gerçekleşebiliyor.

Bilim insanlarının bu süreç içerisinde kullandıkları şeker ise DNA’nın yapı taşlarından birisi olan timidin. Bu şekerin insan vücudunda hayati rolde yer alıyor olması, bu şekerden geliştirilen plastiğin doku mühendisliği ve medikal implantlar için uygun olabileceği anlamına geliyor.
Kaynak: University of Bath, Scientists make plastic from sugar and carbon dioxide

İlgili Makale: Georgina L. Gregory, Gabriele Kociok-Köhn, Antoine Buchard. Polymers from sugars and CO2: ring-opening polymerisation and copolymerisation of cyclic carbonates derived from 2-deoxy-d-ribose. Polym. Chem., 2017; 8 (13): 2093 DOI: 10.1039/C7PY00236J
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir