Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Akıllı telefonlardan tabletler ve bilgisayar monitörlerine ya da interaktif TV ekranlarına kadar elektronik görüntü verme araçları heryerdeler. Anında ve sabit iletişime olan talebin artmasıyla daha kullanışlı taşınabilir cihazların aciliyetini arttırdı.

Tel Aviv Üniversitesi’nden yapılan ve Nature Nanotechnology dergisinde yayınlanan çalışmaya göre yeni DNA-peptid yapısını ince, şeffaf ve hatta esneyebilir ekranların üretiminde kullanımı mümkün. Moleküler mikrobiyoloji ve biyoteknoloji departmanından Prof. Ehud Gazit ve doktora öğrencisi Or Berger’in kimyacı Dr. Yuval Ebenstein ve Prof. Fernando Patolsky’nin katkılarıyla yapılan araştırmaya göre, biyonanoteknoloji teçhizatı sayesinde bütün renkleri bugünün ekranlarını oluşturan birçok katmanlı sert ekranların aksine tek pixellik katlanabilir bir katmanda yayınlamak mümkün.

Prof. Gazit’e göre ürettikleri materyal hafif, organik ve çevre dostu ayrıca Prof. Gazit’in deyişiyle: ‘’ Materyalimiz katlanabilir ve tek bir katmanda bugün kullanılan birçok katmanlı ekran yapısıyla aynı renk skalasını yayınlayabilir. Sadece tek bir katman kullanıldığından, üretim maliyetleri de minimuma indirebilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin teknolojik ürünlere daha düşük ücret ödeyerek sahip olması mümkün.’’

Gen’den Ekrana


Araştırmacılar çalışmalarında peptidlerin değişik kombinasyonlarını test ettiler. Bunlar eşi benzeri olmayan moleküler mimarinin öztoplanmasına olanak sağlayan, DNA öğeleriyle bütünleşik kısa protein parçaları.
Peptidler ve DNA yaşamın en temel iki yapı taşı konumunda. Her yaşam formu içerisindeki her hücre, böylesi yapı taşlarına sahip. Biyonanoteknoloji alanında bilim insanları, bu yapı taşlarını metal ve plastik gibi inorganik materyallerle elde edilemeyen özelliklerde yeni teknolojiler geliştirmekte kullandılar.

Berger’in belirttiğine göre, bu araştırmada peptidlerin ve DNA’nın sentetik hibrit molekülü olan PNA-peptid nükleik asit üzerine yoğunlaştılar. Değişik PNA dizileri tasarlayıp sentezleyen araştırmacılar, bunlarla nano-ölçülü yapılar inşaa etmeyi denediler.

Elektron mikroskopisi ve X-ray kristalogropisi gibi metotlar kullanan araştırmacılar, sentezledikleri üç molekülün düzenli yapılar içerisinde birkaç dakika içerisinde kendiliğinden kurulabildiğini keşfettiler. Bu yapılar DNA’nın doğal çift sarmal yapısını andırıyorlardı fakat ayrıca peptid karakteristikleri sergiliyorlardı. Bu da yeni materyalin dualitesini yansıtan oldukça benzersiz moleküler düzeniyle neticeleniyordu.

DNA-benzeri yapının keşfinden sonra üzerinde birtakım testler uygulayan bilim insanları, buldukları organik yapının doğal bir ışınır olduğunu kanıtladılar.

Yapıların diğer ışınır materyallerde olduğu gibi belirli bir renkte parlamalarının aksine her renkte ışığı yayabildiği de bulundu. Dahası ışık emisyonunun voltaja karşılık olarak değiştiği de gözlemlendi, bu durum görüntüleme ekranları gibi opto-elektronik cihaz yaratmak için mükemmel bir veri sunuyor.

Makale Referansı:

Or Berger, Lihi Adler-Abramovich, Michal Levy-Sakin, Assaf Grunwald, Yael Liebes-Peer, Mor Bachar, Ludmila Buzhansky, Estelle Mossou, V. Trevor Forsyth, Tal Schwartz, Yuval Ebenstein, Felix Frolow, Linda J. W. Shimon, Fernando Patolsky, Ehud Gazit. Light-emitting self-assembled peptide nucleic acids exhibit both stacking interactions and Watson–Crick base pairing. Nature Nanotechnology, 2015; DOI: 10.1038/nnano.2015.27
Yararlanılan kaynak: American Friends of Tel Aviv University. (2015, March 30). Thin transparent flexible screens: Roll up your screen and stow it away?. ScienceDaily. Retrieved March 30, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150330122526.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir