Çocuğunuz Daha Doğmadan Sesinizi Tanıyor Olabilir mi?

Anne olanlarınız tecrübe etmiş, anne olmayanlarınız ise şu olaya şahit olmuş olabilir: Bebeğiniz diğer odada ağlıyor iken ona seslendiğinizde, ağlaması azalmış veya durmuştur. Peki bebek annesini görm..
Görsel Telif:

Anne olanlarınız tecrübe etmiş, anne olmayanlarınız ise şu olaya şahit olmuş olabilir: Bebeğiniz diğer odada ağlıyor iken ona seslendiğinizde, ağlaması azalmış veya durmuştur. Peki bebek annesini görmediği halde bu nasıl oluyor?

Çünkü çocuklar annelerinin seslerini tanıyorlar. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinin 31 Mayısta yayımlanan sayısında da belirtildiği üzere; çocukların, annelerinin seslerini duyduklarındaki tepkileri gözlemlendi ve bu sonuca varıldı.

7-12 yaşlarında 24 katılımcıya bir anlam ifade etmeyen kelimeler dinletildi. Bu kelimeler katılımcıların anneleri tarafından ya da tanımadıkları bir ses tarafından seslendirildi. Kelimeler anlamsız olsa dahi katılımcılar annelerinin seslerini duyduklarında, beyin taraması sonucu nöronsal faaliyetler gözlendi. Yabancı ses tarafından bir kelime duyduklarında ise herhangi bir faaliyet gözlemlenmedi.

Bu çalışma 7-12 yaş arasındaki çocuklarla yapıldı fakat aslında insanlar, annelerinin seslerini çok daha önce tanıyorlar. 143 fetus üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise, 29 ila 40 haftalık hamile olan kişiler bebeklerine 2 dakikalık hikayeler seslendirdi. Öncesi ve sonrasında da yapılan kalp atış hızı kayıtlarıyla yapılan analiz sonucunda ise anneler, bebeklerine hikaye okurken bebeklerin tepki verdikleri gözlemlendi.

Ses dışında elbette yüz, mimik ve temaslar da önemli fakat bebeklerin göz hizalarını bir düşünün. Muhtemelen en çok dizleriniz ve aşağı kısmını görüyordur. Emekleyen bir bebeğin gözleri ise sürekli yere bakar. Bu durumda bebek ve çocukların en çok maruz kaldıkları şey yüzümüz değil, sesimizdir. Bu yüzden beyinleri daha çok sesimize tepki verir. Elbette yalnızca annelerin değil; bakıcılarının, babalarının, yani daha çok kim yanında vakit geçiriyorsa onların.

Bu bilgiler göz önüne alındığında, çocuğunuzla daha doğmadan konuşabilir ve bağlarınızı kuvvetlendirmeye başlayabilirsiniz.☺

 


Kaynak ve İleri Okuma:

  • Abrams, D. A., Chen, T., Odriozola, P., Cheng, K. M., Baker, A. E., Padmanabhan, A., … & Menon, V. (2016). Neural circuits underlying mother’s voice perception predict social communication abilities in children. Proceedings of the National Academy of Sciences113(22), 6295-6300.
  • Kisilevsky, B. S., & Hains, S. M. (2011). Onset and maturation of fetal heart rate response to the mother’s voice over late gestation. Developmental science14(2), 214-223.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv