Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Geri dönüşlerin hiçbirisi bundan daha büyük olamazdı: Avrupa Uzay İstasyonu'nun (ESA-European Space Agency) Philae isimli uzay aracı yalnızca 85 saniyeliğine de olsa uyandı. Haber Twitter'da Philae Lander isimli hesaptan yapıldı. ESA daha iyimser bir açıklamayla bu haberin uyanışların ilki olduğunu söylüyor.

Geçen yılın en büyük bilimsel gelişmesi; ESA'nın Rosetta isimli uzay aracını 67P/Churyumov-Gerasimenko isimli uydunun yörüngesine yerleştirmesi ve ardından ilk kez bir uzay aracının kuyruklu yıldızın yüzeyine iniş yapmasıydı.

Philae önümüzdeki 60 saatte yıllarca üzerinde çalışmalar yapılabilecek veriler topladı. Ancak ne yazık ki, bataryaları bitti. Philae dizayn edilirken kendisini Güneş enerjisiyle yenileyebilecek şekilde yapılmıştı, ancak bir krater gölgesinin olduğu yakaya düştüğünden şüpheleniliyor.

ESA şartların değişmesini umut ettiğini açıkladı; çünkü Churyumov-Gerasimenko hala Güneş'e doğru ilerliyor ve Güneş'e en yakın noktasına 13 Ağustos'ta ulaşacak.

Yörünge değişimleri bazı avantajlar sağlayabilecek potansiyeldedir. Kuyruklu yıldızların da mevsimleri vardır ve eğer Churyumov-Gerasimenko, Philae'nin lokasyonunu Güneş'e doğru eğerse, uzay aracı gün içerisinde daha fazla ışık alabilecek. Dahası, kuyruklu yıldız Güneş'e yaklaştıkça, solar (Güneşsel) yoğunluk artıyor. Sonuç olarak, kuyruklu yıldızlar Güneş Sistemi içerisine ulaştıkça süblimleşirler, dolayısıyla gölgeyi oluşturan sırt küçülebilir.

Üç gün önce Rosetta'nın geçen yıl çektiği görüntülerin analizlenmesi Philae'nin tam lokasyonuna dair bir ipucu veriyordu, ancak şimdiye kadar bu ipuçlarına dair bir doğrulama yapılmadı.7 aylık sessizliğin ardından dün Philae'nin twitter hesabından "Hello Earth ! Can you hear me? #WakeUpPhilea" --Merhaba Dünya! Beni duyabiliyor musun?-- tweeti atıldı. Ardından ESA_Rosetta ile "uzun süredir kayıp olan çocuğunu bulan bir ebeveynin çocuğuyla yaptığı" kısa bir konuşma gerçekleşti.

Konuşmanın son tweeti ise “Oh, OK @ESA_Rosetta! I'm still a bit tired anyway...talk to you later! Back to #lifeonacomet!” --Hala biraz yorgunum... sonra görüşürüz!-- oldu.

İniş kontrol geçtiğimiz birkaç saat içerisinde uzay aracından 300 veri paketi topladı. Uzmanlar, geçen süre içerisinde Philae'nin hafızasının oldukça dolu olduğunu ve verilerin Dünya'ya tekrar ulaşması için bir sonraki uyanışı beklemek gerektiğini belirtiyorlar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir