Yüzeye Çarpan Su Neden Sıçrar?

Warwick Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nden Dr. James Sprittles oluşturduğu yeni teori su bir yüzeye çarptığında –su ile yüzey arasında kalan küçük boşlukta – neler olduğunu ve neden sıçradığını açı..
Görsel Telif: kubais / Shutterstock

Warwick Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nden Dr. James Sprittles oluşturduğu yeni teori su bir yüzeye çarptığında –su ile yüzey arasında kalan küçük boşlukta – neler olduğunu ve neden sıçradığını açıklıyor. Araştırma American Physical Society tarafından 16 Mart 2017 tarihinde yayınlandı.

Bir damla su düştüğü zaman damla ile yüzey arasındaki oluşan ve etrafa itilemeyen mikroskobik hava katmanı onu pürüzsüzce yüzeye yayılmaktan alıkoyuyor. Böylelikle su yüzeyi anında ıslatmak yerine bir miktarı hava tarafından geri itiliyor ve yeniden havalanıyor, böylece sıçrama oluşuyor.

Hava katmanı öylesine ince ki (bir mikron, insan saçı kalınlığının 50’de biri) kendisinden 1000 kat büyük olduğu için 1 milimetrelik suyu dahi engelleyebiliyor. Ölçeği gözümüzde canlandırmak istersek 1cm’lik hava tabakasının plaja çarpan bir tsunamiyi durdurarak tüm plaja dağıttığını hayal edebiliriz.

Sprittles bu incecik katmanda süper hızlı gerçekleşen olayı bazı mikroskobik dinamikleri ele alarak teorileştirdi. Teori sıvının viskositesi(ağdalık, sıvının akışkanlığa karşı direnci), hava basıncı gibi farklı fiziksel koşulları hesabı katarak, sıçramanın meydana gelip gelmeyeceğini öngörebiliyor.

Daha düşük hava basıncında, hava sıkıştırıldığı katmandan daha çabuk kurtulabiliyor (yani su damlasına daha az direnç gösteriyor) ve sıçramanın gerçekleşmesi daha az muhtemel oluyor. Örneğin dağlarda damlaların daha az sıçramasının sebebi işte bu düşük hava basıncıdır.

Sıçramaya sebep olan koşulları anlamak araştırmacıların sıçramanın nasıl önüne geçebileceklerini çözmelerine imkân tanıyor ve bu çeşitli alanlarda potansiyel atılımlara öncülük edebilir. Örneğin 3 boyutlu baskıda, işitme cihazı gibi kişiye özel üretilen ürünlerin yapı taşları sıvıların damlaması ile şekillendirilebiliyor, sıçramayı durdurmak bu ürünlerin istenilen kalitede olması için kilit bir rol oynuyor.

Sıçramalar aynı zamanda adli tıbbın önemli bir parçası, kan damlasının sıçrayıp sıçramadığı nereden geldiğine dair bilgi sağlayabilir, bir cinayetin araştırılmasında bu bilgi çok önemli olabilir.


Warwick Üniversitesi’nin internet sitesinden kısaltılarak ve düzenlenerek çevrilmiştir.


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv