Yumurtayı çiğ sebze ile tüketmek besin değerini artırıyor

Henüz gelişmekte olan bir araştırma gösteriyor ki pişmiş bütün bir yumurta ile sebzeleri çiğ iken birlikte tüketmek, karotenoid emilimini artırıyor. 2015’teki son Dietary Guidelines Advisory Com..
Görsel Telif:

Henüz gelişmekte olan bir araştırma gösteriyor ki pişmiş bütün bir yumurta ile sebzeleri çiğ iken birlikte tüketmek, karotenoid emilimini artırıyor. 2015’teki son Dietary Guidelines Advisory Committee raporuna göre yumurtadaki kolesterol şüphelerini de azaltıyor, ki bunlar iyi haberler..

Hali hazırda sebze tüketen insanlar için bu gelişme hem tüketilen sebzeden hem de yanında tüketilen yumurtanın sarı kısmından daha fazla besin alınabileceğini gösteriyor..

Araştırmacılar yumurta tüketiminin, karışık ve çiğ yeşillik salatasından karotenoid emilimine etkisini araştırmak için deney dizayn ettiler. 16 genç ve sağlıklı birey üzerinde yapılan deneyde, üç çeşit salata tüketildi. Bunlardan birincisi hiç yumurta içermiyor, ikinci çeşitte 1.5 tam yumurta , üçüncü çeşitte ise tam 3 bütün yumurta bulunuyor.

Karotenoid açısından zengin olan domates, rendelenmiş havuç, ıspanak, göbek marul ve Çin kurt üzümü ile yapılmış salata ile en fazla yumurtayı tüketen grup karotenoid emilimini 3 ila 9 kat artırdı. Bu etki normalde bilimsel çalışmalarda görmediğimiz kadar ciddi bir etki.

Aynı grubun daha önceki salataya bazı yağları karıştırmanın da karotenoid emilimini artırdığını gösterdikleri çalışmalarından yola çıkarak yaptıkları bu çalışmada salatada ciddi oranda bulunan beta-karoten, alfa-karoten, likopen, lutein ve zeaksantin karotenoidlerin emilimini artırmak için başka bir yol ortaya koyuluyor.

Bir sonraki salata bar ziyaretimizde elimiz yumurtaya gidecek belli ki.. Araştırmacılar da aynen bunu tavsiye ediyor; yalnızca lutein ve zeaksantin değil bitkinin tüm besin değeri ve vücudun bunu kabul etmesi yumurta ile artıyor.

Araştırmanın tamamı ve bulgular  Amerikan Besinler Topluluğu (American Society for Nutrition) yıllık Deneysel Biyoloji toplantısında genel dinleyici kitlesine sunulacak. Ekip sıradaki araştırmasını, yağda çözünen vitaminler gibi diğer besinlerin de etkisi üzerine gerçekleştirecek.

 


Referans  :  Sciencedaily.com , Consuming eggs with raw vegetables increases nutritive value, www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150329141005.htm
Kaynak  :   Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB)


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv